Американці прощаються з українським "життям": MetLife продали польській PZU

З вітчизняного ринку страхування життя йде найбільший гравець. 4 травня американська MetLife Inc. оголосила про продаж однойменної компанії в Україні польській групі PZU. Після завершення угоди та переходу всіх клієнтів в одну структуру вона обслуговуватиме майже пів мільйона українців.
Це найбільший, але далеко не єдиний вихід іноземних інвесторів з українського ринку страхування життя за останнє десятиліття.
Чому американці виходять з українського ринку?
Що сталося
Історія американського бізнесу зі страхування життя в Україні, яка почалася у 2002 році, завершена. 4 травня стало відомо, що компанія MetLife Inc. уклала угоду про продаж 100% частки в капіталі української дочки ПрАТ "МетЛайф" польській групі PZU S.A.
"МетЛайф" – найбільший гравець на українському ринку страхування життя і такий статус тримався за ним усі 24 роки роботи. За даними профільного видання Forinsurer, валові премії (те, скільки сплатили клієнти) компанії у 2025 році перевищили 3 млрд грн. У кінці минулого року було 922 тис. застрахованих осіб.
Польська PZU на вітчизняному ринку працює з 2003 року, зокрема в сегменті "лайф", через однойменну компанію. За 2025 рік вона зібрала 408,9 млн грн валових премій, а загальна кількість застрахованих становила 114 тис. осіб.
Якщо з офіційних повідомлень сторін угоди відкинути загальні формулювання про "лідерські позиції", "переваги" та "спільне бачення", то в сухому залишку будуть лише два факти. Перший – угоду ще слід погодити з державою (мова про Національний банк як регулятора та Антимонопольний комітет). Отже, до її завершення ще пройдуть 3-18 місяців.
В НБУ зазначили, що погодження угоди може зайняти "кілька місяців".
Другий факт випливає з першого. "До завершення угоди компанія продовжить працювати під брендом MetLife", – ідеться в листі голови правління "МетЛайф" Інни Бєлянської клієнтам. Більше – жодних деталей ані в публічних повідомленнях, ані на запити ЕП.
Причини
Виходячи з останнього речення, про причини виходу американців з українського ринку можна лише здогадуватися. Проте є факти, про які говорять учасники ринку і які можуть відповісти на це запитання.
Перший – цілеспрямована зміна парадигми присутності MetLife в інших країнах. У кінці 2021 року корпорація мала бізнес у понад 40 державах, переважно європейських. "Вони поступово скорочують присутність у нашому регіоні та переорієнтовуються на Азію. Там більша потенційна клієнтська база і, відповідно, більші можливості для зростання та заробітку", – пояснює співрозмовник ЕП на страховому ринку.
За його словами, про це свідчить продаж у 2022 році американцями своїх дочірніх структур у Польщі та Греції нідерландській NN Group (Nationale-Nederlanden).
Друга причина – державницька. За словами співрозмовників ЕП, власники "МетЛайф" на початку великої війни не спішили з продажем активу, побоюючись репутаційних ризиків. Мовляв, новину про вихід такого гравця з України могли сприйняти як "втечу", що зашкодило б корпорації і національним інтересам України.
Усе змінилося після того, як рік тому Національний банк наклав штрафи на "МетЛайф", зокрема за "порушення правил складання та подання звітності". Загалом компанії довелося сплатити 8 млн грн. Проте справа не в грошах.
"На виконання вимог, особливо до корпоративного управління, які висуває регулятор, витрачаються чималі гроші. Ще можна зрозуміти, чому їх варто витрачати, якби акції компанії торгувалися на біржі і в неї були тисячі інвесторів. Коли ж бізнесом через три офшорні компанії володіє одна організація, а Національний банк чіпляється до розміру шрифту у звітах і штрафує, то це їх десь підкосило", – пояснює співрозмовник ЕП.
Інший додає, що для американської корпорації український ринок замалий. Увесь обсяг становить 500 тис. клієнтів.
Про те, що іноземним компаніям важко вести в Україні бізнес із страхування життя, свідчить досвід усіх попередників.
Наприклад, у 2013 році з ринку пішла італійська Generali Group, яка пропрацювала тут близько семи років. Не довго працювала й однойменна компанія міжнародної фінансової групи Fortis Holding, яка продала актив у 2010 році.
Найкоротший термін інвестування в цей бізнес був у нідерландської групи ING. Влітку 2008 року вона придбала компанію "Фенікс-життя" та перейменувала її на "ІНГ життя Україна". Рівно через рік компанію ліквідували.
"Український ринок відрізняється від американського кількістю продуктів та їх якістю, що в сукупності дозволяє бізнесу охопити більше клієнтів і заробляти більше. Заможні українці, які хочуть застрахувати своє життя на велику суму (від 1 млн дол.), купують поліси в Америці", – додає колишній власник страхового бізнесу в Україні.