Будматеріали за нормами ЄС: плюси та мінуси
Регламент 305 Євросоюзу: тягар для українських виробників будматеріалів чи шлях на європейський ринок?
1 січня 2023 року набув чинності закон "Про надання будівельної продукції на ринку", він же регламент ЄС 305, який кардинально змінює вимоги до безпеки та якості будівельних матеріалів. До 1 січня 2026 року всі українські виробники будматеріалів зобов’язані почати працювати за новим регламентом.
Відповідно до постанови Кабміну №426, закон охоплює майже всі види будівельної продукції: від болта до димаря.
Декларування в Україні
Ключовою відмінністю нового закону від старого технічного регламенту 2006 року є те, що він посилається на європейські стандарти виготовлення будматеріалів і зобов’язує українських виробників складати декларації відповідності характеристик продукції та нести за них повну відповідальність.
Раніше якість будівельної продукції підтверджувалася сертифікатами на відповідність українським стандартам або технічним умовам (ТУ), які могли допускати виготовлення низькоякісної продукції. Виробнику достатньо було зареєструвати власні ТУ або отримати сертифікат від акредитованої організації і таким чином зняти із себе відповідальність за якість продукції.
Тепер виробник зобов’язаний складати декларацію з характеристиками продукції, які визначені гармонізованими в Україні європейськими стандартами, і брати відповідальність за відповідність продукції параметрам, зазначеним у декларації.
Переваги впровадження 305 регламенту
Підвищення якості продукції. Закон передбачає виробництво будматеріалів за європейськими стандартами, які мають більш високі вимоги до якості та безпеки.
Кращий захист споживачів. Завдяки єдиній системі вимог контролю якості та механізму відповідальності споживачі отримають зрозумілі критерії вибору продукції та важелі впливу на недоброчесних виробників.
Спрощення виходу українських виробників на ринок ЄС. Єдина система сертифікації дає змогу вітчизняним компаніям постачати свою продукцію в європейські країни без додаткових випробувань та сертифікації.
Лібералізація ринку будматеріалів. Декларації реєструється виробником у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, що збільшує прозорість відносин між виробником, покупцем та державою.
Ризики впровадження регламенту 305
Підвищення конкуренції з європейськими виробниками. Новий регламент відкриває шлях європейським компаніям на ринок України, що може створити додаткову конкуренцію для українських виробників. Іноземним підприємствам наразі не потрібно проходити процедуру сертифікації своєї продукції в Україні.
Закриття компаній. Українські підприємства із застарілим обладнанням не зможуть випускати продукцію, яка відповідатиме європейським стандартам, і будуть змушені інвестувати значні кошти в модернізацію або припиняти свою роботу. За нашими оцінками, це стосуватиметься не більше 1% виробничих потужностей України, що суттєво не вплине на будівельну галузь.
Впровадження регламенту 305 є суттєвим кроком уперед у наближенні українського законодавства до євросоюзівського. Нові правила вимагатимуть перебудови бізнес-процесів, а іноді й модернізації обладнання, що підвищить якість продукції і відкриє нові можливості для розвитку українського бізнесу.