Українська правда

Кабмін: заяви про зростання ціни на електроенергію для промисловості - некоректні

12 липня 2019, 17:27

У Кабміні назвали некоректною заяву голови "Укренерго" про те, що ціни на електрику для промисловості після запуску нового ринку зросли на 30%.

Про це повідомляє "Урядовий портал".

В уряді підкреслюють, що оцінка зростання електроенергії, яку використали в Укренерго, базується на тимчасовому явищі - піковому значенні ціни на електрику на ринку у 2375 гривень за мегават.

"Але ця пропозиція, як виявилося, була ситуативною і не була підтримана ринком. 

"Продавець електроенергії – ПАТ "Центренерго" – знизив ціну до середньозваженої, і за перші сім днів функціонування ринку електроенергії "Центренерго" продавав електроенергію по середньозваженій ціні в 1599 грн\мВт рівним графіком.

При цьому ця вартість може і далі знизитися – до 1300 грн\мВт. В компанії "Центренерго" планують знизити ціну до заявленого показника вже у найближчі місяці", - йдеться у повідомленні.

У  Кабміні також заявили, що робити будь-які цінові оцінки можна  буде щонайменше через місяць після запуску нового ринку.

Рекомендуємо почитати: Новий ринок електроенергії: що зміниться для населення з 1 липня

Коломойський проти реформи енергоринку: що буде з "зеленою" енергетикою

Нагадаємо:

Голова НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук заявив, що середньозважена ціна електричної енергії для промислових споживачів в умовах нового оптового ринку за підсумками перших десяти днів роботи нової моделі зросла на 30% в порівнянні з ціною в червні.

Окружний адмінсуд Києва за позовом АТ "Нікопольский завод феросплавів" призупинив дію постанов, якими були встановлені тарифи для НЕК "Укренерго" на передачу електроенергії та послуги диспетчерського управління на друге півріччя.

1 липня стартувала нова модель ринку електроенергії відповідно до норм закону "Про ринок електричної енергії", ухваленого у 2017 році.

На виконання зобов'язань України по Третьому енергетичному пакету ЄС в квітні 2017 року парламентаріями ухвалений закон "Про ринок електричної енергії".

Закон "Про ринок електроенергії" передбачає впровадження нової моделі ринку, що включає низку сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок "на добу вперед", внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг.

В "Укренерго" заявили, що ціни на електроенергію після запуску нового ринку можуть зрости.

У ЄБРР в свою чергу зазначили, що не бачать, як запрацює новий ринок із 1 липня.

А в Інвестиційній Раді заявили про небезпеку запуску нового ринку електроенергії в заплановані терміни.

28 травня Комітет ВР провалив розгляд законопроекту про відстрочку нового ринку електроенергії.

10 червня президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект, що стосується відтермінування запуску нового ринку електроенергії, оскільки "не було пророблено відповідної роботи щодо підготовки до нового ринку".

13 червня Спілка українських підприємців закликала підтримати законопроект, що відтермінує запуск ринку електроенергії з 1 липня, оскільки наразі не зрозуміло, як саме він буде функціонувати.

Кабінет міністрів постановою №483 від 5 червня поклав PSO з постачання е/е для потреб населення з 1 липня 2019 року по 31 грудня 2020 року на державні енергогенеруючі компанії НАЕК "Енергоатом", АТ "Укргідроенерго" та оператора системи передачі НЕК "Укренерго".

Таким чином, передбачається, що якщо тариф на е/е для населення не буде підвищений до економічно обґрунтованого рівня, то різниця між цим тарифом і ринковою ціною е/е буде покриватися за рахунок додаткової виручки, яку отримають енергогенеруючі компанії в результаті підвищення роздрібних цін для непобутових споживачів.

Згідно з постановою від 5 червня, "Енергоатом" зобов'язаний продавати на електронних аукціонах щодо укладання двосторонніх договорів для цілей виконання PSO не більше 60% своєї е/е, "Укргідроенерго" - не більше 20%.

Ця е/е буде реалізовуватися постачальникам універсальної послуги для подальшого перепродажу населенню за ціною, не вище встановленої Нацкомісією, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг.

На засіданні 12 червня Кабінет міністрів вніс зміни до постанови від 5 червня, збільшивши зобов'язання для НАЕК "Енергоатом" продавати свою е/е на аукціонах щодо укладання двосторонніх договорів з не більше 60% до трохи більше 90% всього виробленого обсягу.

Ціни електроенергії у постачальників універсальних послуг для малих непобутових споживачів (з приєднаними установками потужністю до 150 кВт) з 1 липня зростають на 15-25% в залежності від регіону.

Микола Топалов, ЕП

Укренерго ринок Кабмін електроенергія