АМКУ дозволив Ахметову купити ще 2 обленерго і розширити монополію
Антимонопольний комітет на засіданні 25 квітня надав дозвіл компанії ТОВ "ДТЕК Нафтогаз" на придбання у групи російських бізнесменів "VS Energy" акцій "Київобленерго" і "Одесаобленерго" у розмірі, що забезпечує контроль понад 50% в обох підприємствах.
Про це повідомляють "Наші гроші".
Голосування за це рішення було роздільним – більшістю від присутніх на засіданні членів АМКУ. Їхні прізвища стануть відомі після відповіді Комітету на запит.
Цим придбанням група Ріната Ахметова суттєво перевищила поріг 35% на ринку поставок електроенергії, що є структурною ознакою монополії на ринку.
Напередодні голосування колишній член НКРЕКП Андрій Герус, який у команді Володимира Зеленського опікується антимонопольною тематикою, письмово повідомив держуповноважених АМКУ, що де-факто оператор мереж (обленерго) отримає вирішальний вплив на господарську діяльність відповідних постачальників електроенергії в регіонах, створених на базі енергозбутових підрозділів обленерго.
У свою чергу нардеп Вікторія Войцицька ("Самопоміч") публічно звернулась до Ради національної безпеки України розглянути ситуацію з "енергетичною гіпермонополією Ахметова".
Наразі група Ріната Ахметова контролює понад 80% теплової енергогенерації, понад 80% видобутку енергетичного вугілля, Бурштинський енергоострів, через який може здійснюватись, але не здійснюється імпорт в Україну дешевшої електроенергії з Європи.
Питання концентрації обленерго було винесено на засідання АМКУ 18 квітня, за три дні до програшу Петра Порошенка на виборах президента. Тоді рішення відклали на тиждень.
Радник Володимира Зеленського та екс-глава Міністерства економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус заявляє про необхідність перезавантаження Антимонопольного комітету і Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг.
Раніше Антимонопольний комітет оприлюднив мізерні зобов’язання, які запропонував взяти на себе ТОВ "ДТЕК Нафтогаз" для отримання дозволу на придбання компаній "Одесаобленерго" і "Київобленерго" у групи "VS Energy".
Нагадуємо:
На початку січня 2019 року ДТЕК заявив про намір сконцентрувати 68,2949% акцій "Одесаобленерго" і 93,9978% акцій "Київобленерго", що належать групі VS Energy.
У цьому ж місяці "ДТЕК Нафтогаз" стала власником 24,99% акцій "Київобленерго" і 16,773013% "Одесаобленерго".
За даними ЕП, реальними власниками групи VS Energy є росіяни Євген Гінер, Михайло Воєводін і Олександр Бабаков.
За неофіційною інформацією, ціна купівлі "Київобленерго" та "Одесаобленерго"становить 250 млн дол: 180 млн дол за 94% акцій Київобленерго та 70 млн дол за 68% "Одесаобленерго".
Після закриття цієї угоди ДТЕК планує поглинути і решту 5 обленерго, що залишаються у власності росіян. Таким чином, під контроль Ахметова перейдуть Херсонобленерго, Кіровоградобленерго, Житомиробленерго, Чернівціобленерго, Рівнеобленерго.
Обленерго ДТЕК контролює передачу та збут 37% всієї електроенергії. Після покупки ще двох обленерго ця доля виростає до 48%. А після поглинання ще 5 обленерго ДТЕК контролюватиме 57% всієї передачі та збуту електроенергії, прогнозують експерти.
28 грудня АМКУ голосуванням більшості держуповноважених закрив справу щодо зловживання монопольним становищем енергогенеруючих компаній Ахметова.
За даними ЗМІ, з 2014 року року компанії Ахметова придбали активів на суму приблизно 22 мільярди гривень.
18 квітня АМКУ погодив Ахметову скандальне придбання "Дніпровського коксохіму".