Пинзеник порахував мільярди, які Україна тратить на Росію
Україна нічого не виграла від знижки в ціні на російський газ.
Про це сказав екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник, пише "Газета по-київськи".
"А чи є взагалі знижка? Можна було установити ціну на газ і тисячу доларів, і тоді сьогоднішня знижка була б 70%. Потрібно розуміти суть газових договорів", - відзначив він.
За його словами, світові ціни ґрунтуються на вартості не тільки газу, а й транзиту.
"І це перший фундаментальний момент, упущений у договорі, бо ставка транзиту істотно не змінилася, а ціна газу взята європейська", - вважає екс-міністр.
Він нагадав, що базовою ставкою взята італійська, але ми беремо газ на дві з половиною тисячі км ближче, ніж Італія.
"Українська ставка повинна дорівнювати 450 доларам мінус вартість транзиту від російського кордону до Італії, тобто 332 долари, тоді нормальна ціна газу в першому кварталі 2010 року - 220 доларів, але з політичних мотивів вона дорівнює 305", - заявив Пинзеник.
Купуючи 40 млрд. кубів газу, держава тратить таким чином 4 млрд. доларів, пояснив колишній міністр.
"Ставка транзиту газу в Австрії - 6 доларів, у нас - 2,04 долари за тисячу кубометрів, а переганяємо ми 120 млрд. кубометрів - от ще втрат на 4 млрд. Плюс проблема збереження палива, про яку ніхто не говорить", - вирахував фінансист.
Пинзеник також відзначив, що Україна накачує газ для себе та Європи й утримує сховища за свій рахунок, хоча повинна оплачувати збереження лише на 25%.
"Таким чином, знижки немає. Ціна 230 доларів - це нинішня європейська ціна, яка повинна була фіксуватися в базових договорах, а не за рахунок знижок із флотської орендної плати", - впевнений економіст.