Українська правда

Українці розповіли, як на їхнє повсякденне життя впливають відключення світла

Олексій Павлиш — 18 січня 2023, 17:48

Лише 8% опитаних українців заявили, що на їхнє повсякденне вжиття слабо впливають відключення електроенергії, при цьому для 19% - дуже сильно впливають, для 24% - досить сильно.

Про це свідчать результати опитування, яке провів Центр Разумкова наприкінці грудня 2022 - на початку січня 2023 року.

Так, протягом останніх трьох місяців перед опитуванням у 73% респондентів відключення електроенергії у їх оселях відбувалося, як правило, більше одного разу на день, у 14% - раз на день, у 7% - кілька разів на тиждень, але не щодня, у 1,5% - раз на тиждень, у 2% - рідше, ніж раз на тиждень, у 0,5% - раз на місяць, у 1% - ніколи або майже ніколи.

При цьому на запитання, скільки годин протягом останньої доби перед опитуванням у їх помешканні не було постачання електроенергії, найчастіше (33,5%) респонденти відповідали, що постачання не було від 5 до 9 годин, 26% - що постачання електроенергії не було від 2 до 4 годин, 17% - від 10 до 14 годин, 7% - від 15 до 19 годин, 2% - від 20 до 21 години, 1% - більше 22 годин, 0,8% - що протягом всієї попередньої доби не було постачання електроенергії, 4,5% - що електроенергії не було від 1 години (але менше 2 годин), 1,5% - менше 1 години, 6% - що постачання електроенергії було весь час протягом останньої доби.

А на запитання, наскільки сильно відключення електроенергії як у них вдома, так і в інших місцях, впливають на їх повсякденне життя, 19% опитаних відповідають "дуже сильно впливають", 24% - "досить сильно", 35% - "помірно", 8% - "слабо", 4% - "взагалі не впливають".

Найчастіше на цей вплив вказують жителі великих (100 тис і більше жителів) міст (тут 49% відповіли, що ці відключення дуже сильно або досить сильно впливають на їх життя), меншою мірою жителі середніх, малих міст та смт (43%) та сіл (36%).

Оцінюючи дії влади та енергетичних кампаній з ліквідації наслідків ударів РФ по об’єктах енергоінфраструктури України і відновлення енергопостачання за шкалою від нуля до 10-и, де "0" - "вкрай незадоволені", а "10" - "дуже задоволені", в середньому опитані оцінюють рівень задоволеності цими діями 6,6 балами.

Про низький рівень (від 0 до 3 балів) заявили 14% опитаних, про високий (від 7 до 10 балів) - 55,5% опитаних.

Також українців попросили оцінити справедливість і обґрунтованість відключення електроенергії різним споживачам (коли одним відключають частіше, а іншим - рідше), у тому районі, місцевості, де вони мешкають, за шкалою від нуля до 10-и, де "0" - "повна відсутність справедливості і обґрунтованості", а "10" - "все цілком справедливо і обґрунтовано".

У середньому респонденти оцінили їх 6,1 балами. Низько оцінюють рівень справедливості та обґрунтованості відключення електроенергії різним споживачам (від 0 до 3 балів) 17% опитаних, високо (від 7 до 10 балів) - 44% опитаних.

Також у зв'язку з початком програми для населення по обміну ламп розжарювання на світлодіодні лампи, в українців запитали, чи скористалися б вони можливістю безкоштовно замінити лампи розжарювання на LED-лампи.

32% респондентів відповіли, що у них в помешканні немає ламп розжарювання, 56% - що скористалися б такою можливістю, 4,5%-— що не стали б замінювати навіть безкоштовно (7% не визначилися).

"Чим вищий рівень добробуту респондентів, тим частіше вони відповідають, що у них в помешканні немає ламп розжарювання (частка таких зростає від 21,5% серед тих, хто відповідає, що їх родина "ледве зводить кінці з кінцями, грошей не вистачає навіть на необхідні продукти", до 55% серед тих, хто відповів, що "живе забезпечено").

Відповідно, саме серед представників низькозабезпечених груп найбільше тих, хто висловлює готовність скористатися можливістю безкоштовно замінити лампи розжарювання на LED-лампи (62% серед тих, кому грошей не вистачає навіть на необхідні продукти, 63% серед тих, хто відповів, що грошей вистачає лише на продукти та на придбання необхідних недорогих речей), тоді як серед тих, хто живе забезпечено - 36%)", - заявляють автори дослідження.

Опитування проводилось з 21 грудня 2022 року по 3 січня 2023 року.

Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській областях - лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).

Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Додаткові систематичніі відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідкими російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.

Економічна правда

війна енергетика електроенергія опитування