Боротьба з корупцією дає 6 мільярдів доларів на рік — дослідження
Економічний ефект від боротьби з корупцією становить близько 6 мільярдів доларів на рік.
Така цифра наведена в дослідженні Інституту економічних досліджень та політичних консультацій "Україна проти корупції: економічний фронт".
За результатами дослідження, основний антикорупційний ефект мали реформа державних закупівель, газова та податкова реформи.
Згідно з розрахунками експертів Інституту, заходи, спрямовані на запуск ринку газу та реформа НАК "Нафтогаз України" дозволила державі уникнути втрат приблизно на 3 млрд доларів в середньому на рік.
В цю цифру входить 2,82 млрд дол переплати за російський газ, недоотримання "Нафтогазом" 0,18 млрд дол щорічно через ціновий арбітраж та втрати від договорів спільної діяльності на рівні 1 млрд грн щорічно.
Додаткові надходження до бюджету внаслідок ліквідації конвертаційних майданчиків та боротьбі зі схемним податковим кредитом за підрахунками експертів становили 3 млрд доларів за 2015-2017 роки.
До податкових заходів з найбільшим антикорупційним ефектом належать запровадження системи електронного адміністрування ПДВ, запровадження системи моніторингу ризиків в системі адміністрування ПДВ та автоматичне відшкодування ПДВ.
Реформа публічних закупівель, у тому числі створення моніторингового порталу Dozorro, запуск системи публічних закупівель ProZorro, закупівля ліків міжнародними організаціями дозволило зекономити в середньому 40 млрд грн щорічно.
"За даними СБУ, щорічні втрати від корупційних схем у сфері закупівель досягали 10-15% (30-52,5 млрд грн) видаткової частини держбюджету", - сказано у дослідженні.
Економічний ефект від відкриття державних реєстрів та інших даних у 2017 році становив 700 млн доларів, при чому до 2025 року, сказано у дослідженні, цей показник може зрости вдвічі.
Серед заходів, які мали позитивний антикорупційний ефект на економіку – дерегуляція та реформа корпоративного управління у держсекторі.
Галина Калачова, ЕП