"Газпром" втратив український ринок газу
Україна може обійтися без поставок російського газу.
Про це в ефірі телеканалу "Дождь" заявив партнер консалтингової агенції RusEnergy Михайло Крутіхін.
На думку експерта, Україні буде достатньо власних ресурсів і того газу, який вона купує на вільному ринку у європейських компаній.
"Що стосується "Газпрому", то це явно втрати. У 2006 році Росія експортувала в Україну 59 мільярдів кубометрів газу", - заявив Крутіхін.
За його словами, Україна протягом багатьох років була найбільшою ринковою нішею для "Газпрому".
"Тепер цю нішу компанія фактично втратила, і грошей звідти не отримуватиме ніяких, не кажучи вже про те, що репутація "Газпрому" дуже серйозно постраждала у зв'язку з цими подіями", - відзначає експерт.
При цьому він зазначив, що "Газпрому" буде дуже складно замінити втрачений український ринок.
"Ми бачимо, що споживання газу в Європі фактично не зростає, а якщо трохи буде зростати, то цей додатковий обсяг буде погашатися надходженнями у вигляді недорогого зрідженого газу. Його на ринку цілком достатньо, а через рік або два, буде навіть надлишок і ціни не підуть вгору", - заявив Крутіхін.
"У плані підвищення експорту, в Європі "Газпрому" розраховувати особливо нема на що. Китай теж не візьме стільки газу, скільки потрібно "Газпрому". Йому (Китаю) від сили необхідно 30 млрд кубометрів на рік для північно-східних провінцій, і це тільки в тому випадку, якщо ціна цього газу буде нижчою від його собівартості в РФ", - сказав Крутіхін.
На думку експерта, на ринку зрідженого природного газу прориву "Газпрому" очікувати теж не доводиться.
"Внутрішнє споживання не зростає, а якщо зростає, то дуже малими темпами. Тобто у нас є багато газу, ми багато куди могли б його продати, але ринків не існує. Ринки стискуються, і скоро ми будемо бачити, як газу буде видобуватися і експортуватися все менше і менше", - підсумував експерт.
Як повідомлялося, в понеділок, 23 березня міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин заявив, що Україна має намір з 1 квітня призупинити закупівлю російського газу, оскільки в цьому немає необхідності.