В Україні подорожчав "борщовий набір"
З початку лютого середні роздрібні ціни на всі овочі борщового набору на продовольчих ринках зросли.
Про це "Вестям" повідомила прес-секретар Державної інспекції з контролю над цінами Марина Воротинцева.
За її словами, найсильніше подорожчала капуста - на 8,9%, її середня вартість по країні досягла до 2,93 гривень за кг.
На 3,3% і 3,4% відповідно зросла вартість цибулі та картоплі - до 6,88 гривень за кг і 6,13 гривень за кг, відповідно. Всього на 1,8% збільшилися цінники на буряк (до 4,06 гривень за кг) і на 1% - морква (до 4,14 гривень за кг).
Як з'ясували "Весті", на київських ринках і супермаркетах капуста коштує 4-4,4 гривень за кг, картопля - 7-7,2 гривень за кг, буряк - 5,5-6,3 гривень за кг, морква - 5 , 8-6 гривень за кг.
Експерти пояснили подорожчання капусти низьким урожаєм на Західній Україні. Це змусило місцевих постачальників скуповувати її в східному і центральному регіонах.
"У зв'язку із збільшеним попитом виробники накинули 5-10 копійок. А через те, що і у нас товару стало менше, ціну підняли і для свого регіони" , - розповів "Вестям" фермер з Дніпропетровська Віктор Мізяк.
На його думку, ціна буде триматися до нового врожаю в березні.
Фермери попереджають, що молода капуста в березні теж традиційно буде дорогою.
Правда не виключено, що цього року вона може коштувати на 3-5 гривень дешевше, ніж у минулому.
"Можливо, перша партія піде не за 20-23 гривень за кг, а по 13-15 гривень за кг, так як цього року фермери в січні вже вийшли з партією недорогий молодої капусти", - пояснила господиня маріупольського фермерського господарства Ілона Пашкурлат.
З кінця січня картопля у фермерів подорожчала на 4-5%: якщо раніше його продавали оптом по 5 гривень за кг, то сьогодні вже по 5,2 гривень.
На думку власника невеликого джанкойського фермерського господарства Івана Мелікова, картопля встигне дійти до 5,3-5,4 гривень за кг, поки не прибуде імпортний товар.
Втім, в супермаркетах Києва вже можна придбати єгипетську картоплю по 13 гривень за кг.
Фермери стверджують, що вартість цибулі зросте ще на 10% через дефіцит. І це при тому, що, за даними аналітиків "АПК-інформ: овочі та фрукти", з жовтня минулого року вона вже зросла в ціні на 70%.
Учасники ринку підтверджують, що ситуація складна: у одних фермерів цибулю вже почав гнити прямо в сховищах, у інших - проростати через перепад температур. Ті ж, у кого товар хорошої якості, що не соромляться встановлювати високу ціну.
За словами Тетяни Гетьман, зростання цін може стримати імпорт польської та голландської цибулі, але не дуже сильно, оскільки в цих країнах теж був неврожай.
Зростання цін на буряк і моркву фермери в один голос також пояснюють скороченням запасів.
Окремі господарства зазнали збитків через старих овочесховищ, де частина товару прийшла в непридатність. А для компенсації збитків виробники трохи підняли ціни, але обіцяють, що до кінця сезону більше не будуть цього робити.
"Навпаки, швидше за все, ці овочі подешевшають на 10-15% через те, що попит на них невисокий", - каже власниця фермерського господарства з Івано-Франківська Ольга Роднянська.
Про ймовірність зниження цін на "борщ" до середині березня мінімум на 10% говорять і в "УкрАгроКонсалт" .
"До весни майже на всі овочі ціни впадуть в ціні, так як розпродати запаси потрібно, раніше, ніж вони почнуть псуватися або в'янути", - запевнила "Весті" провідний експерт компанії Ольга Мозгова.