Уряд хоче перевіряти торгівлю без попередження
Уряд має намір посилити відповідальність торгових мереж за якість реалізованої ними продукції.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі виконало протокольне рішення Кабінету міністрів від 23 листопада і в п'ятницю оприлюднило законопроект, що посилює контроль держави за якістю продукції, реалізованої у країні, пише видання "Комерсант Україна".
Слід зазначити, що прем'єр-міністр Микола Азаров за підсумками відвідування Української лабораторії якості і безпеки продукції заявив наприкінці листопада, що уряд "більше не має наміру закривати очі на присутність на ринку неякісних продовольчих товарів".
Відповідно до закону "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності", якість продукції контролює Державна інспекція з захисту прав споживачів.
Про майбутню планову перевірку вона зобов'язана попереджати суб'єктів господарювання в письмовій формі не менш ніж за 10 днів до дня її проведення.
Це суттєво послаблює контроль за доступом неякісних товарів на споживчий ринок, відзначається в пояснювальній записці.
Для проведення позапланової перевірки (у разі звернення юридичних або фізичних осіб) інспекція повинна отримати дозвіл Міністерства економічного розвитку і торгівлі, що стоїть "і бюджетних коштів, і часу".
Законопроект пропонує вирішити ці проблеми за допомогою скасування обов'язкового попередження підприємств, що продають товари та надають послуги споживачам, про терміни планової перевірки.
Від обов'язкового отримання дозволу центрального органу влади на проведення позачергової перевірки також пропонується відмовитися.
Крім того, в документі йдеться про посилення відповідальності виробників і продавців.
Розмір штрафу за виявлену неякісну продукцію становитиме не 300%, відповідно до закону "Про захист прав споживачів", а 500% її вартості.
І якщо зараз ця сума не повинна бути менше 25 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (425 грн), то незабаром планку підвищать до 100 мінімумів (1700 грн).
На таку ж суму запропоновано штрафувати суб'єктів підприємництва, які не ведуть звітності (зараз 50 мінімумів, тобто 850 грн).
На думку генерального директора Української торговельної асоціації Ігоря Кишка, цим законом уряд прагне змусити торговців відповідати за неякісну продукцію.