Білорусь вводить монополію на імпорт харчів
Представник Мінміськвиконкому Білорусі повідомив, що у країні очікується введення державної монополії на імпорт споживчих товарів.
Так, владою республіки затверджено список оптових операторів щодо забезпечення роздробу імпортними товарами, до якого увійшли "державні оптові бази і оптовики з часткою держави", повідомляє "Інтерфакс".
Окрім того, з 24 травня у Білорусі дорожчає бензин на 20-25%, через те що на заправках утворилися величезні черги. А валюта в білоруських обмінках так і не з'явилася.
Раніше вийшла постанова уряду Білорусії, згідно з якою міністерству торгівлі, спільно з облвиконкомами і Мінміськвиконкомом, рекомендувалося визначати оптових операторів щодо забезпечення роздробу імпортними товарами, а також обсяги і перелік імпортованих товарів.
У той же час, протягом минулого тижня на споживчому ринку Білорусі спостерігався ажіотажний попит на низку товарних позицій.
У багатьох населених пунктах республіки білоруси "змітали з полиць" продукти тривалого зберігання - крупи, макарони, сіль.
Окрім того, білоруські громадяни, прагнучи врятувати свої заощадження від девальвації, почали розкуповувати побутову техніку, переоцінка якої проводиться чи не щодня.
Серед найбільш затребуваних позицій - холодильники, пральні машини, телевізори, мікрохвильові печі, пилососи.
У міністерстві торгівлі Білорусії визнали, що підвищений попит на низку непродовольчих товарів, особливо тривалого користування, викликано, насамперед, нестабільністю білоруського рубля, що спровокувало диспаритет цін на окремі товари білоруського та зарубіжного виробництва у доларовому еквіваленті.
"Дана ситуація має тимчасовий характер", - висловили надію у Мінторгу.
Між тим, ціни як на імпортні, так і на білоруські продовольчі товари продовжують стрімко рости.
Так, за інформацією Белстата, у квітні у порівнянні з березнем, зросли ціни на олію рослинну на 22,4%, чай чорний - на 14,2%, майонез - 13,9%, рибу морожену - на 13,6%, оселедець солоний - на 11,1%, каву - на 9,5%, крупи і бобові - на 8,2%.
При цьому найбільше зросли ціни на фрукти і овочі, які переважно імпортуються до країни. Так, ціни на помідори зросли на 37,7%, перець солодкий - на 30,9%, капусту - на 26,1%, огірки - на 20,4%, часник - на 16,6%, буряк - на 15, 8%, моркву - на 11,8%, картоплю - на 7%, цибулю - на 6,6%.
Фрукти подорожчали на 15,7%, у тому числі яблука - на 19,6%, банани - на 19,5%, цитрусові - на 18%.
Нагадаємо, що офіційний курс білоруського рубля до долара, оприлюднений на сайті Національного банку Білорусі, на вівторок, 24 травня, становить 4 930 рублів за долар.
Ще у понеділок він був 3 155 рублів за долар.