Рівень довіри до банків залишається низьким
У вівторок Національний банк (НБУ) опублікував план заходів, які будуть прийняті у другому півріччі 2009 року з метою підтримати курс гривні і сприяти відновленню банківської системи країни.
Поряд із зобов'язанням утримати за підсумками року інфляцію в межах 13%, а темпи зростання грошової бази - в межах 6%, в опублікований документ включено ряд заходів щодо реабілітації банківської системи.
На українському валютному ринку також з'являться нові похідні інструменти. Зокрема, у вересні його учасникам будуть запропоновані форвардні валютні контракти.
Крім того, у вересні НБУ планує ввести обмеження гранично допустимої маржі за готівковими операціями з іноземною валютою на рівні 2%.
Ірина Піонтківська, економіст інвестиційної компанії "Тройка Діалог Україна" вважає, що НБУ намагається таким чином запобігти спекулятивним явищам.
"Обмеження різниці між ціною купівлі та ціною продажу валюти вводиться з метою запобігти спекулятивним операціям на ринку готівкової валюти", зазначає експерт.
За її словами, скуповування валюти населенням збіглося з початком погашення термінових роздрібних депозитів банками-учасниками державної програми рекапіталізації.
"Це ознака того, що рівень довіри до української банківської системи й національної валюти, як і раніше, низький", - зазначає Піонтківська.
Втім, для зміцнення довіри до банківської системи та стимулювання припливу коштів на банківські депозити не менш важливими є й такі фактори, як прозорість інтервенцій НБУ на валютному ринку та його політики в галузі рефінансування, вважає експерт.
В "Тройка Діалог Україна" також вважають, що держава продовжить надавати підтримку Родовід Банку, банку "Київ" та Укргазбанку, які раніше вже отримали від неї додатковий капітал.
"Вирішення проблем з ліквідністю в Надра Банку та Укрпромбанку, які входять в двадцятку найбільших банківських установ країни, має вирішальне значення для відновлення довіри до банківської системи", - наголошуює старший аналітик Тройка Діалог Україна, Євген Гребенюк.
Аналітики також вважають, що НБУ виділить кошти на рефінансування в розмірі до 7,0 млрд. грн. для банків, які відновлять видачу позик на інвестиційні проекти,
"Прагнення НБУ зробити свою діяльність більш передбачуваною має підвищити довіру учасників ринку до його кредитно-грошової політики", - додала Піонтківська.