Українська правда

До 1 серпня ще можна виправити податкові помилки без штрафів

На початку великої війни держава не встигала видавати офіційні роз'яснення до податкових змін. Порядок оподаткування окремих операцій визначався на власний розсуд. Поточну звітність приводили у відповідність, але старі періоди залишились поза увагою.

Ситуація змінилась: строки давності, що зупинялися на час пандемії та на початку війни, були поновлені. Настав час розібратися зі старими помилками.

Якщо у звітності, поданої до 1 серпня 2023 року, залишились невиправлені помилки, то до 1 серпня 2026 року їх можна виправити без штрафів і пені. Після цієї дати така можливість буде втрачена.

Загальний підхід

Якщо помилку виявлено самостійно у минулих періодах, потрібно подати уточнюючий розрахунок. У такому разі сплачується сума помилки плюс штраф у розмірі 3% або 5%, залежно від того, чи вносяться уточнення до помилкової декларації або до поточної. Додатково, з 91-го дня сплачується пеня за ставкою 100% річних облікової ставки НБУ, чинної на кожен такий день.

Тобто, при самостійному виправленні помилок мали бути сплачені: сума недоплати, штраф і пеня.

Але зараз, на період з 1 серпня 2023 року й до припинення або скасування воєнного стану штрафи та пеня за самостійно виправлені заниження ПДФО та військовий збір не нараховуються. Це передбачено як податковим законодавством безпосередньо, так і роз'ясненням контролюючих органів. Отже, виправлення зараз дозволяє заплатити саму недоплату.

Строк на виправлення – три роки (1095 днів). Спочатку через пандемію, а потім через воєнний стан строки були зупинені з 18 березня 2020 року до 1 серпня 2023 року. Після, відлік почався заново. Таким чином, уточнення стосовно звітності, строк подання якої припав на період зупинення, можуть бути подані до 1 серпня 2026 року.

Перевірки

Важливо враховувати, що зупинення строків щодо документальних планових та позапланових перевірок також було тимчасовим – тривало до 1 січня 2025 року. На сьогодні податкова може провести перевірку за періоди, на які зупинявся перебіг строків.

Під час перевірки самостійно внести виправлення не вийде – законодавство це забороняє.

Виправлення спричиняють камеральну перевірку, тому мають бути своєчасними, арифметично узгодженими і підтвердженими первинними документами.

Окремий порядок щодо ЄСВ

ЄСВ регулюється окремим законом, де аналогічних строків давності не встановлено, а значить, помилки можна виправити у будь-який час.

Тут повного звільнення від штрафів не передбачено, прийдеться сплатити пеню у розмірі 0,1% за кожен день прострочення. Додатково податкова нарахує штраф у розмірі 10% за кожен звітний період, максимум 50% від суми – такий підхід простежується також в індивідуальних податкових консультаціях.

Однак, у ЄСВ є свій пільговий період: з 24 лютого 2022 до 1 серпня 2023 штрафи і пеня за ЄСВ не нараховуються, а нарахована раніше пеня підлягає списанню. Все, що поза межами цього періоду – підлягає сплаті.

Практичні висновки

Враховуючи, що контролюючим органам продовжені строки на проведення перевірок, помилки, невиправлені за період 2020-2023 роки, можуть призвести до значних донарахувань. Якщо ж вносити коригування з ПДФО та військовим збором до 1 серпня 2026 – це лише сума недоплати, без штрафів і пені.

ЄСВ виправити можна й пізніше, але пеня, що накопичується, крім штрафу при перевірці, є достатнім стимулом виправити цей блок паралельно, не чекаючи окремого моменту.

Співавтор: Владислав Голубоков, юрист ETERNA LAW

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції "Економічної правди" та "Української правди" може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
податки штрафи