Житло провокуюче дешевшає
Ціни на деякі столичні квартири впали на 10-15% і більше порівняно з початком липня. Прогнози експертів на диво розбіжні.
Всі чекають на дешеві квартири
"ЕП" вирішила проаналізувати ситуацію на ринку житла Києва й з'ясувати, чи є падіння цін сезонним, чи воно сигналізує про початок масового зниження цін на квартири, чутки про яке вже давно циркулюють в Україні.
Останнім часом кількість заявок на покупку житла суттєво знижується при зростаючій пропозиції. А це свідчить про кризові явища на ринку нерухомості. Так, у червні кількість заявок знизилася на 20%, на 8% виросла кількість пропозицій, за даними компанії "Планета Оболонь".
Липень приніс ще одну цікаву тенденцію. Люди практично не купували нове житло за відкладені або взяті в кредит у банку гроші. Основна частина угод - це роз'їзд або покращення своїх житлових умов з продажем квартири й додаванням незначної суми для купівлі нового житла.
Аналітик агентства нерухомості GVB Inreal Олена Конюхова підтвердила "ЕП": "Покупці зайняли очікувальну позицію. І це цілком зрозуміло. Зараз більшість людей живуть завтрашнім днем - сподіванням на різке падіння цін у майбутньому".
Експерт компанії "Планета Оболонь" Тетяна Леоненко, навпаки, пояснює таку динаміку сезоном відпусток. Однак вона не заперечує впливу курсу долара.
За її словами, його падіння по відношенню до гривні створило передумови для переходу операцій на ринку нерухомості в національну валюту. Саме в червні ціни пропозицій у гривнях знизилися, і з цим не погодилися продавці.
А наприклад, віце-президент Асоціації спеціалістів з нерухомості України Юрій Венгринович пояснює топтання цін на "первичку" на місці (й навіть деяке їх зниження) зменшенням площі квартир, що будуються.
Таким чином, робить висновок експерт, 1 кв. метр житла на первинному ринку дешевшати не буде, знижуватися буде лише середня ціна на квартири.
Чи охолоне квартирний "перегрів"?
Фахівці одностайні: ринок житла в Києві й Україні перегріто. До того ж це відбувається в умовах подорожчання будівельних матеріалів, робочої сили та зменшення видачі іпотечних кредитів. Однак, якщо частина експертів переконана, що падіння цін не відбудеться, то інші, навпаки, пророкують великі проблеми.
Президент Союзу спеціалістів з нерухомості України Олександр Рубанов зазначає, що до осені 2009 ціни на житло економ-класу впадуть до 35%, а на бізнес-клас - на 10-15%. Причому таке падіння буде відбуватися поступово, значить, до осені цього року ми відчуємо зниження цін ще на 2-3%.
"Восени 2008 року нас очікує деяке покращення ситуації. Ринок трошки пожвавішає, але це буде не надовго, принаймні, до кінця листопада", - уточнює Рубанов.
А наприклад, фахівці фірми SV Development вважають, що до кінця року ринок взагалі стабілізується, і "зворотної дороги не буде".
За словами спеціалістів компанії, до зими 2008-2009 року нестабільність цін зникне, й вартість житла в столиці і країні буде корелюватися з інфляцією. Так, якщо з початку цього року цей показник становить 17%, то на стільки повинні зростати й ціни на житло.
Як би не було згодом, зараз ринок столиці стагнує. Отже, саме час для тих, хто бажає ризикнути, прикупити собі житло на 10-30 тис. доларів дешевше, ніж воно може коштувати вже у другій половині вересня.