"Правекс" полетів від Черновецького
Італійська група Іntesa Sanpaolo купила повний пакет акцій "Правекс-банку" за 493 млн. євро. Експерти вважають, що віднині банк приділятиме більше уваги корпоративному бізнесу.
Група Іntesa Sanpaolo (Італія) 2 липня купила 100% уставного фонду "Правекс-банку". Про це говориться в офіційному повідомленні італійської компанії . Загальна сума угоди склала 493 млн. євро - на 11 млн. євро менше, ніж було домовлено попередньо. В угоді про купівлю банку від 4 лютого цього року було заявлено 504 млн. євро.
Нагадаємо, ще 28 лютого АМКУ дозволив італійській групі купити більше 50% акцій "Правекс-банку". Через це політики, недружелюбно налаштовані проти колишнього власника банку, мера Києва Леоніда Черновецького, заявляли, що він таким чином готує шлях до втечі з країни.
Майже одразу після продажу Міжнародне рейтингове агентство Fitch підвищило рейтинги "Правекс-Банку": довгостроковий рейтинг дефолту емітента в іноземній валюті з рівня "B-" до "BB-" і національний довгостроковий рейтинг з "BBB(ukr)" до "AAA(ukr)".На думку Fitch пояснює це більш високою здатністю Intesa Sanpaolo при потребі надавати підтримку "Правекс-Банку", порівняно з його попередніми власниками.
Мультиплікатор продажу (співвідношення ціни до капіталу банку), за оцінками експертів "Ренесанс Капітал Україна", склав від 5,8 до 6,2, залежно від того, за яким курсом велися розрахунки.
В офіційному прес-релізі Intesa Sanpaolo відсутня інформація про те, з яких коштів була профінансована угода. Але аналітик "Ренесанс Капітал Україна" Володимир Динул вважає, що сума в 493 млн. євро не є чимось надзвичайним для Intesa Sanpaolo.
"На початок квітня 2008 року активи групи сягали 605 млрд. дол. Іншими словами, угода була профінансована за рахунок оборотного капіталу групи", - говорить аналітик.
За даними Асоціації українських банків, на 1 червня ВАТ "Правекс-банк " посідав 25- те місце за активами (6,135 млрд. грн.) і за капіталом (783,45 млн. грн.). Січень-березень банк закрив з чистим прибутком у 3,024 млн. грн., за 2007 рік отримав прибуток у 24,401 млн. грн.
Регіональна мережа банку нараховує 585 структурних підрозділів по Україні, в тому числі 25 дирекцій і 560 відділень, близько 2 тис. пунктів споживчих кредитів, а також 290 банкоматів. Діяльність банку націлена на надання банківських послуг фізичним особам, а також малому та середньому бізнесу.
Після купівлі "Правексу" італійською компанією він, скоріше за все, проведе ребрендинг. "І не виключено, що банк почне розвиватися як універсальний: це значить, що він почне більше уваги приділяти корпоративному бізнесу", - вважає Володимир Динул.
За інформацією банку, на 1 квітня голова наглядової ради Степан Черновецький володів 61,43% його акцій, мер Києва Леонід Черновецький - 7,2% (опосередковано 85,14%), Христина Черновецька - 7% (68,63%), ТОВ "Правекс-брок" - 10,68% (2,32%), ВАТ "Правекс-страхування" - 2,32%.
Нагадаємо, що італійська компанія зацікавилась українським банківським ринком ще два роки тому. 15 лютого 2006 року "Укрсоцбанк" оголосив, що 85,42% його акцій буде продано компанії Banca Intesa (входить у групу Іntesa Sanpaolo) за 1,16 млрд. дол, після чого 4 вересня 2006 року сторони підписали додаткову угоду, за якою ціна повного пакету акцій "Укрсоцбанку" збільшувалася до 1,4 млрд. дол. і угода мала би закритися до 31 березня 2007 року.
Однак через судову тяганину між акціонерами "Укрсоцбанку", пов'язаними з групою "Приват" Ігоря Коломойського та "Інтерпайп" Віктора Пінчука, угода зірвалася.
5 липня 2007 року 95% акцій "Укрсоцбанку" купила італійська компанія UniCredit Group за рекордну для українського ринку суму у 2,07 млрд. дол.
"Правекс-банк" було засновано 1992 року.