Тимошенко налаштована на довгі і спокійні переговори з Газпромом?
У Москві тривають переговори щодо умов поставок газу в Україну між керівниками Газпрому та Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Вже два дні немає жодної офіційної інформації про це.
Перший день, 31 березня, був для української сторони не надто успішним - принаймні таку інформацію подає "Комерсант". За інформацією газети, росіяни не пристали на висунуті українською делегацією пропозиції перенести до 1 вересня оплату боргу, за яким слід було розрахуватися до 1 квітня; внести в угоду між компаніями від 12 березня правки, затверджені українським урядом 20 березня, а також заборонити РосУкрЕнерго експортувати газ.
Проте і 1 квітня у прес-службі "Нафтогазу України" не мали інформації щодо переговорів. Яким би не був остаточний результат - насторожує вже сам факт того, що Нафтогаз заговорив про відстрочки. Особливо якщо згадати, що днями президент Віктор Ющенко заявив про загрозу банкрутства НАКу. Основна причина, за оцінками президента, - різниця між ціною закупівлі та продажу газу окремим споживачам.
Нагадаємо, раніше президент заявив про наявність боргу у розмірі понад 2 млрд дол. за газ, спожитий Україною з початку року. Юлія Тимошенко заперечила: борг не перевищує 900 млн дол. 1 квітня вона уточнила, що йдеться про так званий технологічний борг, природа якого пов'язана вийнятково з постійними банківськими розрахунками за газ. А перший віце-прем'єр Олександр Турчинов додав, що в України акумульовані кошти для сплати боргу за газ, який надійшов із початку року, але перерахувати гроші не можливо, поки не буде контрактів. Те, що з Москви немає вісток, може свідчити про відсутність взаєморозуміння з цього питання також.
Ільдар Газізуллін, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень, погоджується, що питання, пов'язані з Росією, зокрема незрозумілість природи боргу, безумовно, можуть вплинути на фінансовий стан "Нафтогазу України". Що ж стосується втрати коштів від продажу газу населенню за низькою ціною - це, на думку експерта, не настільки збиткова діяльність, щоб стати причиною банкрутства. До того ж, за Нафтогазом стоїть уряд, а тому можна говорити про урядові гарантії, які не дадуть Нафтогазу збанкрутувати. Експерт заперечує ймовірність ситуації, в якій би уряд не втрутився.
А оскільки росіяни також це розуміють, то, звісно, вважають за краще вимагати негайної сплати. Але ж українському уряду в умовах інфляції доларові кошти потрібні не менше. Відтак, за оцінками експерта енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, переговорна команда, яка відбула у Москву, поставлена Кабміном у жорсткі рамки, і в цьому форматі перспектив домовитися немає. З іншого боку, вважає експерт, у Газпрому вже не залишилося методів впливу на українську сторону. Відключити газ компанія може собі дозволити максимум на 4 доби, щоб не зірвати контрактів із європейськими клієнтами. Тому на сьогодні найгіршим варіантом може бути звернення Газпрому в арбітражний суд Нью-Йорка або Лондона. До цього не варто доводити, адже якщо таку справу програти - можуть бути знижені інвестиційні рейтинги для України, не кажучи вже про Нафтогаз.
Отже, хоча термін сплати сьогодні минув, у української сторони є ще певний час для того, щоб помирити бажане з дійсним. Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко саме так і налаштована - на прес-конференції вона сказала, що на вулиці весна, "і ми можемо спокійно, без суєти, ці переговори вести".
Поки що ми залишаємося з боргами, у нас немає довгострокових контрактів на поставку газу, і навіть наше єдине досягнення - угода між Газпромом та "Нафтогазом України" від 12 березня про розвиток відносин у газовій сфері - має сумнівну силу. Адже Кабмін затвердив підписаний документ із правками, і тому не відомо, чи є вона дійсною, поки інша сторона ці правки не погодить.
Прес-секретар "Нафтогазу України" Валентин Землянський заявив про можливість врахувати зауваження Кабміну в контрактах, щоб не переписувати тексту угоди. Але, на думку Володимира Омельченка, це не має принципового значення. Адже угода має рамковий характер і без контрактів нічого не важить, постачання газу за угодою відбуватися не може.