Україна може заощадити 1 мільярд кубів газу на рік на смітті
За розрахунками Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, виробництво енергії з твердих побутових відходів в Україні дасть змогу замістити до 1 мільярда кубометрів природного газу щорічно.
Про це йшлося на нараді з експертами щодо ефективних шляхів стимулювання використання сміття з метою виробництва електричної та теплової енергії в Україні, повідомляють у Держенергоефективності.
"За розрахунками Держенергоефективності, з 10 млн. тонн сміття, що потрапляє на полігони, можна виробляти 3,5 млн Гкал теплової енергії та 1,2 млрд кВт-год електроенергії у рік. У результаті потенціал заміщення газу становить до 1 млрд м3 щорічно", - йдеться в повідомленні.
Проаналізувавши різні фінансові моделі будівництва сміттєпереробних заводів для подальшої генерації енергії, учасники наради дійшли висновку щодо ефективності проекту, що передбачає сортування сміття, отримання біогазу з біологічної фракції та обов'язкову когенерацію - виробництво електричної та теплової енергії.
"Для інвесторів такі проекти будуть вигідні, адже електричну енергію з біогазу можна реалізовувати за підвищеним "зеленим" тарифом у розмірі 12,4 євроцента/кВт-год, а тепло - подавати у мережу міста за стимулюючим тарифом", - пояснив голова Агентства Сергій Савчук.
Зазначається, що присутні обговорили низку ризиків, які стримують розвиток таких проектів. Зокрема, це відсутність гарантованого об'єму надходження сміття на переробку.
Крім того, в країні почастішали випадки виявлення сміттєзвалищ у не санкціонованих для цього місцях.
Тому необхідним є ліцензування перевізників, що дозволить здійснювати контроль за вивезенням сміття.
Також на нараді розглянуто можливі шляхи цінового та податкового стимулювання учасників ринку.
"Розробка ефективного стимулюючого законодавства для реалізації проектів щодо генерації енергії із сміття сприятиме забезпеченню переробки відходів, зменшенню сміттєзвалищ, диверсифікації джерел енергії, зниженню тарифів на вивезення сміття, покращенню екологічної ситуації в країні, а також конкуренції на цьому ринку", - підсумував Савчук.
Економічна правда