Через скасування спецрежиму ПДВ експорт втратить 1,5 мільярда доларів на рік – аграрії
У разі відмови від спецрежиму ПДВ втрати виторгу від експорту агропродукції можуть сягнути 1-1,5 мільярда доларів на рік.
Скасування пільгового оподаткування ПДВ для сільгоспвиробників може призвести до ослаблення експортних позицій України, пише "Дзеркало тижня".
Зокрема, за прогнозами експертів, у разі відмови від спецрежиму ПДВ втрати виторгу від експорту агропродукції оцінюються в 1-1,5 млрд дол на рік.
Аграрії наголошують, що ситуація і без революційних податкових перетрубацій швидко погіршується. Так, падіння обсягів сільгоспвиробництва з січня до травня 2015 року, за даними Держстату, досягло 5,4%.
"На наш погляд, позиція уряду, якому диктує умови основний кредитор України - МВФ, є згубною для галузі і йде врозріз із нашим баченням подальшого розвитку економіки країни", — заявив заступник голови комітету з питань аграрної політики і земельних відносин Олександр Бакуменко.
Серед перших претендентів на збитковість — тваринницькі підприємства. 90% виробленої ними продукції реалізується на внутрішньому ринку з купівельною спроможністю населення, що різко знизилася, зазначає видання.
В січні-травні 2015 року виробництво яєць скоротилося на 12,9%, м'яса птиці - на 7,3%, молока - на 4,2%, поголів'я великої рогатої худоби — на 8% (майже 400 тисяч голів).
За оцінками експертів, з урахуванням кумулятивного ефекту дії всіх негативних чинників падіння виробництва агропродукції вже в 2016 році може перевищити 15,2% — на сільгосппідприємствах і 10,6% — у галузі загалом.
Представники аграрного сектору передбачають, що це призведе до закриття підприємств - до 10%, зростання безробіття – 60-100 тисяч людей, скорочення фонду зарплати в галузі на понад 1,3 млрд гривень і зменшення податкових надходжень.
Насамперед постраждає середній і дрібний сільгоспвиробник, бо в агрохолдингів більше експортних можливостей, довгострокові контракти й доступ до кредитних ресурсів, наголошують вони.
За словами фермера з Запорізької області Анатолія Тиховода, він керує двома невеликими агропідприємствами, в кожному з яких по 2,5 тис. га землі. По кожному з господарств за рахунок акумуляції ПДВ від спецрежиму фермер має можливість за рік купувати на суму до 2 млн грн добрива, техніку, дизпаливо, тобто направляти ці гроші на розвиток.
"Враховуючи, що останні два роки були посушливими на Півдні України, і в нас вимито повністю обігові кошти, ми взагалі сьогодні балансуємо на межі нульової рентабельності. Тому, якщо скасують спецрежим, це повністю знищить сільгосппідприємства, які фактично утримують соціальну сферу села", - стверджує він.