До інтернет-шопів уряд поставить вимоги, як до яток
У Верховній Раді зареєстрований законопроект "Про торгівлю", який може суттєво змінити правила гри на ринку торгівлі в інтернеті.
Експерти прогнозують зростання цін та зникнення третини інтернет-магазинів, передає Deutsche Welle.
Законопроект "Про торгівлю", автором якого є Кабінет міністрів, стосується діяльності українських магазинів загалом, але особливо "вдарить" по дрібних торгівцях, застерегають незалежні спостерігачі.
Найбільшу ж кількість "несподіванок" уряд підготував тим, хто займається онлайн-комерцією.
Зокрема, автори документу зобов'язують кожен інтернет-магазин мати офіційний офіс, куди б могли звертатися і покупці, і перевіряючі органи.
Подібна вимога була б, звичайно, на користь споживачам, але це не можна робити обов'язком, вважає генеральний директор Української асоціації торгівлі Ігор Кишко.
На його думку, уряд фактично перетворює інтернет-магазини на звичайні торговельні точки: "Втрачається сам сенс інтернет-торгівлі. Спосіб ведення цього бізнесу не передбачає наявності офісних та складських приміщень. Вони повністю мобільні".
Зараз в Україні, за словами Кишка, тільки ті, хто працюють "цілком легально", мають офіційні офіси та склади.
За оцінками Антона Мартинова, власника магазину електронних та аудіокнижок Аudiobooks, який існує з 2004 року, це можуть собі дозволити лише великі гравці ринку. Таких, принаймні в його галузі, максимум 15.
"Достатньо багато дрібних магазинів та продавців, які, не маючи свого складу, приїжджають до постачальника та звідти привозять товар",- каже Мартинов.
У разі ухвалення законопроекту "Про торгівлю" "віртуалам", імовірно, доведеться повністю змінювати структуру свого бізнесу, а декому "легалізуватися", вважає голова Харківської громадської організації "Асоціація приватних працедавців" Олександр Чумак.
"Як правило, усі їхні ресурси перебувають за межами України. Тобто, у разі перевірки правоохоронці не можуть вилучити сервер та зупинити роботу інтернет-магазину. А ось зараз, коли виникає необхідність відкриття офісу, з'являється фіксована норма контролю з боку правоохоронних органів. А вони звикли "існувати вільно", - говорить він.
Нові правила торгівлі, які хочуть втілити в життя урядовці, також передбачають запровадження додаткової звітності для бізнесу та посилення "караючої" ролі управління з захисту прав споживачів.
Із цим категорично не погоджується генеральний директор Української Асоціації торгівлі: "Ми не знаємо, як позбутися наявної звітності. А тут нова. І у разі помилок передбачені величезні штрафи".
Дрібні підприємці, які займаються "дистанційною торгівлею", якщо зможуть дозволити собі витрати і на відкриття офісу, і на бухгалтера, який повинен буде займатися "цією додатковою звітністю", підвищать ціни на товари мінімум на 10%. Не виключено, що третина "віртуалів" зникнуть з ринку.
Антон Мартинов не виключає, що, ймовірно, поменшає шахраїв і тих, хто пропонує "якийсь неякісний товар": "Приблизно 5% продавців перебувають за межами великих міст. Їх складно знайти. Вони зазвичай не світяться, працюють тільки за умовами передплати".
Свої критичні зауваження до законопроекту, котрий може "суттєво погіршити життя усім підприємцям", Українська Асоціація вже скерувала до Верховної ради.
"Ідеальним варіантом було б, якби його відкликали та ще раз обговорили з підприємцями", - каже Ігор Кишко.
Проте широкого обговорення документу в суспільстві поки немає. Принаймні в Харкові, як каже Олександр Чумак, більшість інтернет-фірм уперше почули про нього лише зараз та "перебувають в шоці".