Українська правда
Перспективи для інвестицій всередині країни

Nord Stream ускладнить "Нафтогазу" розрахунки з "Газпромом"

19 грудня 2011, 09:25

НАК "Нафтогаз України" буде складніше залучати кредити у міжнародних банків.

Про це пише газета "Комерсант-Україна".

Видання нагадує, що у грудні 2010 року російський "Газпром" надав "Нафтогазу" авансовий платіж за транзит газу в розмірі 14,16 млрд гривень (1,8 млрд доларів), нагадує вил дання із посиланням на оприлюднену у четвер аудійовану консолідовану звітність НАК.

Ці гроші були необхідні компанії, щоб покрити касовий розрив, який утворився після повернення 12,1 млрд кубометрів газу RosUkrEnergo.

НАК повинна погасити цю позику протягом п'яти років за рахунок підвищення обсягів транзиту газу через територію України в порівнянні з 2010 роком (95 млрд кубометрів).

Якщо ж збільшення транзиту в необхідному обсязі не відбудеться, кредит автоматично пролонгується.

Процентна ставка за позикою - 4%. Першу виплату НАК повинна здійснити на початку 2012 року за підсумками транзиту в 2011 році.

Уже зараз в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості упевнені, що повернути кошти вчасно не вдасться.

"При нинішній ставці транзиту на виплати може піти не п'ять, а вісім-дев'ять років", - говорить високопоставлений співрозмовник видання в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго.

У прес-службі відомства уточнили, що 2011 року транзит газу територією України збільшиться на 8 млрд кубометрів, до 103 млрд кубометрів.

У звіті НАК сказано, що вартість транзиту складе 2,86 долара за тисячу кубометрів на 100 км.

З урахуванням же транспортного плеча "Газпром" зараз платить за транзит газу до кордону з Євросоюзом по 31,4 долара за тисячу кубометрів.

Таким чином, доходи "Нафтогазу" за транзит становлять близько 250 млн доларів на рік.

У 2012 році його обсяг залишиться на тому ж рівні, впевнені у міністерстві.

"Після введення в експлуатацію газопроводу Nord Stream частина газу піде в обхід України. Це нівелює зростання транзиту, на який ми розраховували у зв'язку зі збільшенням споживання газу в країнах Євросоюзу", - говорить співрозмовник видання.

У прес-службі НАК коментувати фінансовий звіт не стали.

Очікувана пролонгація позики поліпшить фінзвітність "Нафтогазу", вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.

"По суті, ідеться про реструктуризацію боргу. Це позитивно позначається на фінансовій звітності", - відзначає він.

Але продовження кредиту робить НАК менш привабливою для міжнародних банків, додає головний інвестстратегії ФГ "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн.

"Цього року кредитувати компанію вже відмовилися Європейський банк реконструкції та розвитку і Європейський інвестиційний банк. Одна з причин - висока кредиторська заборгованість і тривалі строки її погашення", - говорить Шеїн.

Як відомо, у вересні в ЄБРР повідомляли, що можуть виділити НАК позику в 300 млн доларів на модернізацію ГТС.

Однак оскільки Україна не виконала зобов'язання щодо реформи ринку газу, кредит не був наданий, пояснив прес-аташе представництва ЄБРР в Україні Антон Усов.

"При виділенні кредиту ми враховували б борг "Нафтогазу" і строки його погашення", - підкреслив він.

Шеїн відзначає, що зараз відношення боргу до чистих активів "Нафтогазу" становить 8,2, тоді як прийнятним вважається 3-4.

Наявність значної заборгованості перед "Газпромом" може негативно позначитися і на планованому IPO "Нафтогазу", вважає експерт.

На його думку, придбати акції компанії, що має борги перед російською монополією, захочуть небагато інвесторів.

Нафтогаз України Північний потік Газпром