Через кризу ліквідності валюта впала нижче 8 гривень
Відсутність гривні на ринку практично призвело до зупинки кредитування.
Згідно з повідомленням НБУ, середні ставки міжбанківських кредитів овернайт 21 листопада досягли нового рекорду - 28,4% річних, повідомляє "Комерсант Україна".
Банкіри говорять, що вчора нічні кредити подорожчали ще в два рази.
"Реальні угоди укладалися за ставками 40-50% річних, але були пропозиції і по 80-90%", - розповів директор казначейства одного з найбільших банків.
Фінансисти відзначають, що причиною подорожчання кредитів стала відсутність гривневої ліквідності: залишки коштів на кореспондентських і транзитних рахунках банків вчора вранці становили всього 10,7 млрд гривень.
Банкіри нагадують, що НБУ і Мінфін притримують ліквідність з метою утримати курс гривні. При цьому така ситуація загрожує зупинкою платежів клієнтів.
"Хоча ми завжди перераховували гроші швидко, у всіх клієнтських договорах прописано, що платежі повинні пройти в три дні, тому про колапс рано говорити. Деякі банки зараз змушені визначати черговість платежів, але я поки не чув, щоб хтось повністю не зміг платити", - підкреслив один з скарбників.
Намагаючись отримати ресурси, банки змушені продавати валюту зі своєї позиції.
В НБУ підтвердили, що зараз викуповують долари у банків. Це призвело до ревальвації гривні, яка з серпня не опускалася нижче 8 гривень за долар.
22 листопада валютний індикатор знизився 7999 - 8006 до 7897 - 7994 гривні за долар.
"У країні об'єктивно існує негативне сальдо, і банки змушені продавати долар, підтримуючи валюту і навіть ревальвуючи її. Тоді як у багатьох країнах під час кризи намагаються провести девальвацію національної валюти для посилення позицій експорту", - зазначив директор департаменту казначейства і фінансових інститутів "VAB Банку" Сергій Борисов.
Через нестачу коштів у банків вчора був провалений черговий аукціон Мінфіну із продажу ОВДП.
На вчорашньому зібранні скарбників найбільших банків директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова пообіцяла банкам додати 1 млрд гривень ліквідності в систему.
Регулятор також проводить РЕПО-операції з облігаціями держпозики, видаючи гривню, а також тендери за коротким рефінансування.
У пошуку ресурсів банки стали підвищувати ставки по депозитах населення, яке залишилося єдиним постачальником пасивів.
При цьому банкіри говорять, що змушені збільшувати до 25-28% ставки за кредитами, які тепер ніхто не може взяти.