НБУ дозволив списувати безнадійні кредити
НБУ переглянув технологію списання проблемної заборгованості за рахунок резервів у відповідності з Податковим кодексом.
Зокрема НБУ дозволяє списувати всі кредити з простроченням понад 90 днів, окрім позик інсайдерам та бланкових кредитів, з подальшою сплатою податків у разі повернення клієнтами своєї заборгованості.
У свою чергу, представники НБУ прогнозують, що для уникнення оподаткування банки будуть продавати борги колекторам, пише "Коммерсант-Украина".
Український кредитно-банківський союз минулого тижня оприлюднив проект "Правил відшкодування банками безнадійної заборгованості за рахунок страхових резервів", розроблений Нацбанком відповідно до ст.159 Податкового кодексу.
Банки, як і зараз, будуть визначати кредит як безнадійний при незадовільному фінансовому стані боржника і наявності прострочення платежу понад 90 днів.
Безнадійною буде також визнана заборгованість із цінних паперів та дебіторська заборгованість у відповідності з методиками НБУ.
Кредити та недоотримані відсотки за ними з пенею банк зобов'язаний списувати з резерву.
Більш жорсткі правила віднесення до безнадійних кредитів будуть застосовуватися до позик пов'язаним особам і бланкових кредитів.
До цих категорій боргів має бути застосована хоча б одна умова п.14.1.11 Податкового кодексу: зокрема, закінчення строку позовної давності, доведена відсутність майна у боржника для повного погашення боргу, підтверджений в законному порядку форс-мажор або смерть позичальника.
У Нацбанку підкреслюють, що рішення про списання безнадійної заборгованості приймається правлінням банку або радою директорів і відображається у бухгалтерському звіті.
Списання не є підставою для припинення претензіозної роботи стосовно боржника, а у разі погашення боргу банк збільшує доходи і сплату податку.
За інформацією видання, банки у своїй більшості не скористалися новою технологією у кінці минулого року.
"Там, де є найменший шанс повернути борг, вони прагнуть його не списувати. Списати проблемні борги стало легше, що зараз почнуть робити, але повертати гроші в банк банкіри не будуть. Щоб не платити податки, вони скоріше будуть продавати борги близьким колекторським або консалтинговим компаніям" - повідомляє джерело в НБУ.