Конкорд придбав "проблемні" фонди
Повторний перепродаж КУА "Піоглобал Україна" групі "Конкорд Капітал" - можливе придбання додаткової торгової марки з подальшим перепродажем. Експерти оцінюють вартість "Піоглобал" від 4 до 10 мільйонів гривень.
Інвестиційна група Concorde Capital 2 березня завершила угоду з придбання КУА "Піоглобал Україна". Вартість угоди та її подробиці не розголошуються.
Відомо, що на дату закриття угоди активи КУА "Піоглобал Україна" перевищували 70 мільйонів гривень.
А згідно з повідомленням прес-служби Concorde Capital, у результаті укладення угоди обсяг активів під її управлінням збільшився до 90 мільйонів гривень, що вивело компанію у трійку лідерів ринку за обсягами чистих активів в управлінні.
Інформацію про суму угоди сторони наразі не надали.
Президент Concorde Capital Ігор Мазепа у коментарі "Економічній правді" відзначив, що власник "Піоглобал Україна" Роман Сазонов йде з компанії, а директор Григорій Овчаренко залишається.
З боку "Конкорду" курувати компанію буде генеральний директор Concorde Asset Management Григорій Пелех.
"Міняти назву поки не плануємо. Хочемо подивитися, як ринок буде рухатися у найближчі три-шість місяців і як буде розвиватися ситуація", - додав Мазепа.
Також відомо, що "Піоглобал Україна" готує прес-реліз.
У ньому з посиланням на директора КУА Григорія Овчаренка повідомляється, що "рішення прийнято в інтересах інвесторів фондів", і "консолідація ресурсів двох провідних компаній буде сприяти підвищенню рентабельності діяльності бізнесу з управління активами, росту поточної ліквідності та доходності фондів, а також поновленню обсягів активів під управлянням на передкризовому рівні".
За словами власника КУА Романа Сазонова, говориться у релізі, таке рішення прийнято "у зв'язку з намірами сконцентруватися на фінансовому консультуванні, інвестиціях у реальний сектор і соціальних проектах".
"Конкорд Капітал" - бренд на українському фондовому ринку більш відомий, ніж "Піоглобал", тому причин, через які група придбала цю КУА, може бути декілька.
"Одна з них полягає у широкій лінійці "піоглобальских" фондів. Вона виглядає привабливо, оскільки реєстрація і початкова "розкрутка" фондів - довга і складна процедура. Більшу частину витрат повинна брати на себе КУА, і вони компенсуються протягом довгого часу", - відзначає президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.
На його думку, ще один варіант - придбання додаткової торгової марки, можливо, з подальшим перепродажем. Також експерт не виключає, що хтось з менеджерів чи партнерів "Конкорду" хоче піти з компанії.
У підсумку "Конкорд" отримав придбаний "під себе" бренд. Свого часу так вчинив Роман Сазонов, розділивши бізнес "Сократу" із співвласником і купивши торгову марку "Піоглобал Україна" з наступним переведенням на новий бренд керуючої компанії "Сократу".
"Сократ", "Піоглобал Україна" (колишню "дочку" російської "Піоглобал") та "Конкорд Капітал" об'єднує те, що останнім часом їхній бізнес пережив важкі часи.
"Кілька місяців тому російський фондовий ринок відчув шок, коли власника одного з найстаріших російських брендів в області управління активів - компанію "Піоглобал" регулятор позбавив ліцензії", - констатує співвласник компанії Gainsfort online Сергій Лесик.
Фонди КУА "Конкорд Ессет Менеджмент" на початку 2009 року, проінформувавши Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, призупинила викуп і розміщення інвестиційних сертифікатів своїх фондів. У квітні 2009 року вона їх поновила, погасивши заборгованість перед клієнтами.
Спостерігачі застерігають щодо застосування такої практики відносно інших фондів компанії. А інвесторів КУА "Піоглобал Україна" насторожує той факт, що, наприклад, один з її відкритих фондів, який під брендом "Сократ" демонстрував надзвичайну дохідність у 2007 році, 2009 року і 2010 року опинився в аутсайдерах.
Мова йде про "Преміум-фонд Збалансований", який з доходності 95,85% у 2007 році впав до мінус 40,48% у 2008 році і набрав лише 1,93% у 2009 році - при тому, що індекс ПФТС піднявся 2009 року на 90%.
"Привабливість "Піоглобал Україна" можуть знижувати низька транспарентність фондів, втеча клієнтів з них, незрозумілі активи і непрозорі угоди, що обертаються втратами для інвесторів", - вважає Козак.
За його словами, зазвичай ціна придбання компанії з управління активами визначається як коефіцієнт до вартості активів, якими керує компанія. Тому вартість угоди між "Конкордом" і КУА можна оцінити у 3-4 мільйони гривень.
Лесик вважає, що справедлива вартість КУА "Піоглобал Україна", яка має "значний обсяг активів і не менше п'яти тисяч клієнтів", складає, як мінімум, 10 мільйонів доларів.
Оптимістично дивиться на майбутнє "Конкорд Капітал" інвестиційний керуючий КУА "Вонум Груп" Аудрюс Міцюкявічюс. "Можна привітати "Конкорд" з такою покупкою. Вважаю, що учасники фондів тільки виграють від цього", - сказав він у коментарі "Економічній правді".
Фахівець також наголосив на важливості оцінки якісного складу активів та зобов'язань перед кредиторами.
"Цього року консолідація представників КУА продовжиться. В Україні працює до 50 КУА, що керують публічними фондами. У їхніх активах - від кількох мільйонів гривень до сотні мільйонів гривень, як у значного гравця ринку - КУА "Кінто", - зауважив генеральний директор КУА "Інеко-Інвест" Олег Морква.
Сезон продажів "куашного" бізнесу розпочався у квітні 2008 року продажем КУА Tiger Asset Management і придбанням її девелоперською компанією "Альтекс ВК".
Бізнес з управляння активами в Україні поки що нерентабельний. Одні учасники позбуваються його, а інші - купують активи фондів і збільшують свою частку на ринку заради довгострокової стратегії.