Росіяни поглинають Україну
У першій половині 2010 року на українському ринку активність угод M & A істотно зросла.
Згідно зі статистикою спеціалізованого інформагентства Mergemarket, за перші шість місяців обсяг публічних угод зі злиття і поглинання в Україні склав 1,7 млрд. доларів, пише видання "Дело".
Видання відмічає, що це майже в чотири рази більше, ніж за аналогічний період 2009 року - тоді було здійснено 14 угод на суму в 430 млн. доларів.
"Левову частку в цих розрахунках займає угода по покупці 50% +2 акції металургійної корпорації ІСД за 1 млрд. доларів росіянами", - говорить віце-президент напрямку інвестиційно-банківських послуг Phoenix Capital Ірина Сердюк.
Експерти відзначають, що в реальності обсяг ринку M & A в Україні набагато більше.
Це пов'язано з тим, що зазвичай у базу Mergemarket заносять тільки публічні або ті угоди, інформацію про які агентству надала одна з сторін трансакції.
За оцінками керуючого директора Concorde Capital Віталія Струкова, в Україні за перше півріччя відбулося більше 30 угод на суму понад 10 млн. доларів кожна.
Незважаючи на можливу неточність у цифрах, тенденцію дані Mergemarket показують дуже чітко.
Віце-президент компанії "Тройка Діалог" Олексій Ращупкін називає ще ряд угод першого півріччя: "Agrogeneration придбала кілька агрокомпаній, в ритейлі - Euroventure купив частку в "Агроконтракті", в нерухомості Роднянський і Фуксман викупили 50% у проекті будівництва готелю Hilton", - перераховує інвестбанкір.
Видання пише, що першу половину 2010 року можна назвати часом експансії російського бізнесу в Україну.
За участю російського капіталу сталися дві найбільші угоди: придбання 50% +2 акції "ІСД" і придбання за 1,7 млрд. доларів комбінату "Запоріжсталь".
Крім того, росіяни повторно придбали "Луганськтепловоз", а Московська міжбанківська валютна біржа завершила операцію з поглинання ПФТС.
Купували конкурентів, окрім росіян, і українські компанії.
Найбільш знаковою угодою, в якій і продавець і покупець представляли Україну, стало злиття "Метінвеста" із ММК Ілліча.
Параметри цієї угоди ще остаточно не визначені. Відомо тільки, що у фіналі 75% акцій об'єднаної компанії опиняться у власності "Метінвесту", а 23% - у нинішніх власників ММК Ілліча.
"Зараз ще не можна оцінити обсяг цієї угоди, але якщо б це булла "чиста" купівля ММК ім. Ілліча, то його вартість була б не менше 2 млрд. доларів", - відзначають в компанії BG Capital.
Більшість учасників ринку вважають, що число і обсяг угод на вітчизняному ринку M & A буде і далі рости.