Онлайн-карта: Як працює українська енергетика
В Україні презентували онлайн-карту, яка допомагає зрозуміти, через чиї руки йде електрика до входу в будинок, який шлях проходить газ до того, як потрапити в газову плиту, як пальне потрапляє до вашої АЗС та багато іншого.
14 липня в Києві представили онлайн-карту, яка дає можливість зрозуміти, як працює український енергетичний сектор.
Її автори вирішили зібрати на одній інтернет-платформі максимальну кількість даних про усі галузі паливно-енергетичного комплексу.
За словами розробників карти, вона повинна наочно показати, яка інформація в енергосекторі є доступною, а над розкриттям якої ще треба працювати.
Матеріали карти розбиті на чотири галузі: електроенергія, тепло, газ та нафтопродукти. Розміщені дані будуть регулярно оновлюватися.
Про що кожен споживач може дізнатися за допомогою карти?
По-перше, через чиї руки проходить електрика до входу в будинок.
По-друге, який шлях проходить газ до потрапляння в газову плиту.
По-третє, яку відстань проходить тепло до того, як нагріти батареї у кімнаті.
По-четверте, як пальне потрапляє до вашої АЗС.
Розміщені дані будуть регулярно оновлюватися.
"Мова йде про інформацію, яка поки недоступна в машиночитному форматі, або у відкритих реєстрах", — пояснює керівник програми DiXi Group Роман Ніцовіч.
Складові карти включають чотири рівні інформації. Перший — ознайомчий, містить загальну інформацію; другий — база зібраних даних; третій рівень — база дотичних до теми розслідувань, і останній — "чорні скрині" (галузі ПЕК, які містять найбільшу кількість тіньових схем або прихованих даних).
Розробники планують регулярно оновлювати карту завдяки новим журналістським розслідуванням, експертним висновкам та комунікації з аудиторією.
"Для журналістів ця інформація може бути важливою для того щоб побачити зв’язки між різними компаніями, між різними гравцями під час підготовки розслідувань", — каже президент DiXi Group Олена Павленко.
Розробники також додали до карти базу даних журналістських розслідувань за останні 5 років.
"Для споживачів це також можливість розібратися, як взагалі формується той чи інший енергетичний продукт, який вони споживають. Хто туди залучений, як ця ціна утворюється, і спробувати бути більш професійними у своїх комунікаціях з енергетичними компаніями", — додає вона.
Останній розділ карти — "чорні скрині". Так розробники карти називають ті ситуації, або сфери в енергоринку, де інформації бракує, вона відсутня в публічному доступі, і неможливо зрозуміти що ж у цій сфері відбувається.
Наприклад, у видобутку газу є багато питань щодо прозорості під час залучення інвесторів. "Ми спочатку ці "чорні скрині" ідентифікували, ми їх описали, і наша робота також спрямована на те, щоб їх відкрити. Ми їх відкриваємо через співпрацю з журналістами, через розслідування та співпрацю з держорганами", - додає Ніцовіч.
Розробники відзначають, що левову частину їх часу займає процес підготовки даних.
За словами координатора житлових програм Громадянської мережі "Опора" Тетяни Бойко, десь 90% зусиль витрачається на те, щоб здобути інформацію.
"Кілька років тому більшість даних взагалі було неможливо дістати. Все крім того, що стосується розміру тарифу, вважалося комерційною інформацією і частіше за все ми отримували відмову", — відзначає вона.
Величезний прорив у напрямку прозорості зробили закони про доступ до публічної інформації, про прозорість у сфері тарифоутворення та закон про НКРЕ.
"На підставі цих законів ми отримали право вимагати всі ці дані. Взагалі сказати, що вони мають бути публічними", — каже Бойко.
На відсутність достатнього доступу до даних скаржиться й експерт в галузі енергетики Андрій Перевертаєв.
Він відзначив, що в рамках карти хотів створити певний калькулятор, який повинен показувати як ціна на електроенергію від споживача розділяється по всіх сегментах: скільки йде на дотації, олігархам, "Енергоринку" тощо.
"Але відсутність даних поки не дає можливості цей калькулятор зробити корисним в тому вигляді, в якому б хотілося. Сподіваюся, що з часом ми ситуацію змінимо і зможемо дійсно цю інформацію відкрити і зробити доступною для споживачів", — каже експерт.
Бойко додає, що ідеально було б, якби люди могли знаходити просту і зрозумілу інформацію на сайтах НКРЕ, органів місцевого самоврядування, виробників та постачальників комунальних послуг.
Карта розроблена експертами аналітичного центру DiXi Group в рамках проекту USAID "Прозора енергетика".