Дефолт США: армагеддон чи шоу?
Різко знецінюючи американську валюту, тримачі держборгу США лише зріжуть гілляку, на якій сидять. Якщо Штати здаватимуть позиції ключового фінансового центру світу, а долар втрачатиме резервний статус, то навряд чи це відбудеться раптово.
Протягом останніх двох тижнів світові медіа не полишають теми можливого дефолту США, якщо Конгрес не підвищить ліміт допустимого боргу до 2 серпня 2011 року.
У центрі проблеми - гігантський обсяг дефіциту бюджету.
Він невпинно збільшує загальний державний борг США, який у травні сягнув історичного максимуму - 14,3 трильйона доларів.
Для унаочнення масштабу американської заборгованості аналітики підрахували: якщо 15 трильйонів доларів - суму, до якої виросте державний борг США до Різдва 2011 року, - компактно скласти на футбольному полі пачками із стодоларових банкнот, то висота утвореного паралелепіпеда зрівняється із статуєю Свободи.
Джерело: wtfnoway.com
Державний борг США дорівнює п'ятій частині світового ВВП, а відношення держборгу до ВВП підбирається до 100% - критичного рівня, який демонструють країни-боржники південної Європи.
Політичний реслінг
У середу президент США Барак Обама виступив з екстреною промовою до нації, налякавши американців реальною можливістю першого в історії США дефолту.
Президент-демократ застеріг: Штати не зможуть повністю розплатитися з кредиторами, якщо його опоненти-республіканці не підвищать максимальну планку держборгу. Казна потребує нових боргів для вчасного погашення старих.
Республіканці, які становлять більшість у Конгресі, вважають, що Обама, підвищуючи планку боргу, грає роль спасителя нації і набирає бали для виборів, а зростання боргового ярма лиш косметично замаскує промахи його економічної політики.
Опозиціонери відмовляються підвищувати ліміт заборгованості, вимагаючи спочатку затвердити програму скорочення бюджетного дефіциту країни через урізання державних видатків на 2 трильйони доларів за наступні десять років.
Наразі головна боротьба точиться навколо того, які статті державних видатків слід скоротити. Республіканці наполягають на зниженні витрат на медичне страхування. Демократи, які вважають це головним здобутком Обами, пропонують урізати видатки військово-промислового комплексу і підвищити податки для найбагатших.
"Податки для уряду - як пляшка віскі для алкоголіка", - відповідають республіканці словами Рональда Рейгана. Вони, звісно, проти, адже це напряму зачіпає інтереси їх спонсорів та електорату. Тимчасом політичний реслінг перетворюється в ступор, що викликає певну напруженість на фондових майданчиках.
Між двома політичними вогнями стоїть голова ФРС Бен Бернанке, якому закидають низьку ефективність політики кількісного пом'якшення QE2, що начебто не вирішила головного завдання - суттєвого зниження безробіття та прискорення економічного зростання. Як слід урізати видатки, Бернанке не каже: бюджет - не його функція.
Голова ФРС, який тримає у своїх руках суттєві важелі монетарного впливу, обмежився лиш заявою про необхідність підвищити ліміт держборгу і уникнути падіння суверенного рейтингу, оскільки втрата довіри інвесторів може сильно підняти процентні ставки, що ускладнить майбутню боротьбу з дефіцитом бюджету.
Ознаки нової кризи
Аналітики, схильні вірити в дефолт, а таких меншість, звертають увагу, що головними його наслідками в США будуть гальмування економічного росту через різке підвищення відсоткових ставок і відтік іноземних інвестицій з доларових активів.
За оцінками JPMorgan, внаслідок зниження суверенного рейтингу США витрати на обслуговування держборгу зростуть на 100 мільярдів доларів на рік. Уряд не зможе фінансувати соціальні програми, різко зросте безробіття, впаде сукупний попит.
Оскільки США - ключовий споживач світу, падіння попиту спровокує проблеми ключового експортера - Китаю, а також країн-експортерів сировини.
Зараження єврозони у разі найгіршого сценарію відбуватиметься через європейські банки, на балансах яких, за даними Базельського банку міжнародних розрахунків, на кінець першого кварталу міститься 752,6 мільярда доларів американського боргу.
Песимістично налаштовані експерти застерігають, що нова глобальна криза можлива після дефолту США через різке знецінення долара і здешевлення сировини.
В Україні про негативні наслідки дефолту заявили деякі політики та економісти.
Віце-прем'єр Сергій Тігіпко та президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко застерегли, що прив'язка гривні до долара і висока частка доларових розрахунків у зовнішній торгівлі роблять українську економіку вразливою до падіння долара. Проблема поглиблюється великою кількістю доларової готівки у населення.
Очікування страшніше за дефолт
Хоча технічний дефолт "запланований" на 2 серпня, негативні очікування, підбурені політиками і пресою, встигли позначитися на ринках. Підвищується ціна на золото, зміцнюються швейцарський франк, японські єна та австралійський долар.
При цьому основна зв'язка валют - долар-євро - залишається відносно стабільною, оскільки євро знижується на фоні власних проблем з суверенними боргами.
Більшість фахівців відзначає, що США дадуть раду проблемі, а статус долара як основної світової валюти і грамотні дії ФРС допоможуть уникнути дестабілізації.
Заступник директора рейтингового агентства "Експерт-рейтинг" Віталій Шапран каже, що з тією ліквідністю, яка є на фінансовому ринку США, дефолт їм не загрожує.
Аналітик Astrum Investment Management Павло Ілляшенко додає, що в дискусіях про зовнішній борг і перспективи дефолту неправильно розставлені акценти.
"Проблема не в ліміті боргу і не в дефолті США, проблема в ціні, яку ми заплатимо за участь в ідеологічних баталіях", - зауважує він. Адже вартістю підвищення ліміту держборгу є скорочення державних видатків, які теж формують сукупний попит, а він наразі і так доволі слабкий.
Російські аналітики взагалі звели тему американського дефолту до серії жартівливих інвестиційних рекомендацій на кшталт купувати будинки з грядками в селі, а також акції компаній з виробництва сірників, картоплі, цигарок і заморожених продуктів.
Навіть якщо технічний дефолт оголосять, кажуть російські експерти, його вплив не буде суттєвим, бо основні обсяги боргу США потрібно гасити в 2012-2013 роках.
Більше того, в пресу просочилися чутки, начебто чиновники з адміністрації Обами запевнили керівництво американських банків, що технічного дефолту США не буде, навіть якщо до 2 серпня не вдасться підвищити ліміт держборгу.
Республіканці і деякі західні аналітики впевнені, що в казначействі США достатньо ліквідності, щоб виконувати зобов'язання протягом усього серпня.
Хоча ситуація виглядає політичною феєрією, яку вдало використовують фондовики для гри на інвестиційних очікуваннях, стратегічна проблема зростання бюджетного дефіциту, а відтак гігантського боргу США лишається невирішеною.
Заплановане урізання видатків, незважаючи на ідеологічний ухил, гальмує перспективи швидкого економічного відновлення США після минулої кризи.
Подальше фінансування росту за рахунок боргу - теж не вихід. Якщо очікування дефолту залишиться нереалізованим страхом, в'яле економічне відновлення економіки США, швидше за все, триватиме і в довгостроковій перспективі супроводжуватиметься повільним інфляційним знеціненням долара.
Однак різко знецінюючи американську валюту, ключові тримачі держборгу США лише зріжуть резервну гілляку, на якій сидять. Якщо США здаватиме позиції ключового фінансового центру світу, а долар втрачатиме свій резервний статус, то навряд чи це відбудеться раптово, тим паче - в наперед оголошений час.
Варто лише пам'ятати, що жоден великий економічний крах ніколи не був запланованим, а головні економічні ризики ховаються там, де їх не шукають.