Київ візьме в борг. Дорого
"Є люди, зацікавлені у зриві угоди, і є бажаючі поскаржитися анонімно самі на себе, щоб ставку підняли, бо "інше не можна". Потім угоду проведуть за підвищеною ставкою, і хтось отримає 1,6%. Найімовірніше, це будуть люди з Мінфіну".
Минулого тижня Міністерство фінансів дозволило Києву підвищити ставку, за якою місто позичить гроші на міжнародних ринках.
Якщо раніше уряд встановлював столиці "стелю" на рівні 7,8%, то тепер вона підвищена до 9,6%. Одні експерти вважають, що таке рішення адекватне, інші - ні.
Вже кілька років Мінфін встановлює гранично можливу ціну, за якою міські адміністрації можуть позичати кошти.
У червні Київ почав роуд-шоу нового випуску єврооблігацій, для якого "стеля" становила 7,8% річних. Однак виявилося, що цей рівень був занадто низьким, і організаторам позики не вдавалося знайти достатню суму.
Столиці необхідно було підвищити цей показник хоча б до 8,4%. У цьому випадку їй вдалося б розмістити трирічні бонди, орієнтовна прибутковість за якими становить близько 8,35%. Київ планував взяти в борг 300 мільйонів доларів на п'ять років, 200-ми з яких він до 15 липня погасив би старі єврооблігації.
У понеділок з посиланням на джерела в Мінфіні з'явилася інформація, що відомство не збиралося підвищувати "стелю" для Києва. На думку джерела, позика вийшла би необґрунтовано дорогою. Один з банкірів у коментарі для "ЕП" підтвердив, що такий сценарій у Мінфіні справді обговорювався.
Якби він був розіграний, мова йшла б про дефолт. Напередодні "Євро-2012" це було б вкрай небажаним, бо зросла б вартість всіх інших боргів для України. Один з банкірів припустив, що дані просочилися у пресу з необережності.
"Можливо, хтось у Мінфіні просто сказав, не подумавши", - сказав представник одного з комерційних банків.
У середу Мінфін не відповів на запит "ЕП". Однак далі події почали розвиватися якось дивно. Новини з двох інформаційних агентств зникли, а згодом з'явилася інформація, що Кабмін виділив Києву додаткову субвенцію - 900 мільйонів гривень - на погашення боргу з різниці у тарифах на теплову енергію, що поставляється населенню.
А в четвер Київрада підвищила "стелю" прибутковості майбутніх єврооблігацій до 9,6% річних. Після цього з'явилося таке ж рішення Мінфіну.
"Ми з КМДА не самоусуваємося від управління процесом запозичення, але ставки розміщення визначає не Мінфін і міністр фінансів, а ринок. Тим більше, що Київрада підвищила ставку з 7,8% до 9,6% річних. Міністр сказав, що Київ може розміститися і за нижчою ставкою, ніж 9,6%", - пояснив це рішення прес-секретар Мінфіну Віктор Косарчук з посиланням на міністра фінансів Федора Ярошенка.
Міністр навів приклад недавнього випуску єврооблігацій, який провів Мінфін. Він залучив 1,25 мільярда доларів на п'ять років за доволі низькою ставкою - 6,25% річних. На думку Ярошенка, це зайвий раз підтверджує: якщо грамотно працювати, то можна домогтися гарних результатів.
Реальна вартість розміщення євробондів Києва, швидше за все, виявиться нижчою за "стелю". Швидше за все, вона буде трохи вища за 9% річних - така нині ситуація на світових ринках. Хоча це і ринкова ціна, думки інвестиційних банкірів про ситуацію навколо єврооблігацій Києва розділилися.
Одні вважають, що позика повністю ринкова, і Мінфін лише підтвердив існуючі умови. Інші стверджують, що ціна завищена, і Мінфін навмисно її збільшив.
"9,6% - це максимальний рівень, і реальне залучення буде дешевшим. Однак, оголосивши такий рівень, Київ озвучив очікування інвесторів", - вважає начальник відділу аналізу фінансових ринків "ІНГ банку Україна" Олександр Печеріцин.
За його словами, місто хотіло залучити гроші на п'ять років під 8,6%, але за цю ціну складно позичити навіть на три роки. Мовляв, якщо глянути на спред прибутковості Києва до української кривої, вийде не нижче за 9% річних за п'ятирічним випуском.
"Ринки не сприяють новим розміщенням, і всі показники значно погіршилися. Але, швидше за все, за єврооблігаціями Києва вдасться одержати прибутковість розміщення нижче, ніж 9,6%", - вважає фахівець відділу міжнародних продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital Костянтин Кучеренко.
Є і протилежні точки зору. "Зробити євробонди цілком можливо за 8%. Коли Мінфін пропонує випустити їх за вищою ставкою, це не боротьба за інтереси, а боротьба проти запланованої угоди", - припустив один з інвестиційних банкірів.
На його думку, КМДА і Мінфін зробили все, щоб підняти планку дохідності під приводом "неможливості здійснення операції на більш вигідних умовах".
З ним погоджується інший фахівець. "По-перше, є люди, зацікавлені у зриві угоди. По-друге, є бажаючі поскаржитися анонімно самі на себе, щоб ставку підняли, бо "інше не можна". Потім угоду проведуть за підвищеною ставкою, і хтось отримає 1,6%. Найімовірніше, це будуть люди з Мінфіну", - вважає експерт.
Третій фінансист не бачить змови.
"На угоді зароблять банки. 9,6% базується на рейтингу CCC, який присвоїло S&P. Для такого рейтингу ціна адекватна, от тільки Moody's і Fitch присвоїли рейтинги на рівні суверенного. Найсмішніше, що відразу після успішного розміщення S&P підвищить рейтинг, і крива прибутковості впаде. Тож найбільше отримає той, хто викупить папери по 9,6%, а через кілька місяців продасть по 7-8%", - розповів він.
Співрозмовник також додав, що банки-лід-менеджери абсолютно не зацікавлені в низькій ставці для Києва. Причина проста: їх винагорода обмежена 990 тисячами доларів, і туди включені всі витрати на юристів та роад-шоу.
Розміщення має закінчитися в найближчі дні, і тоді буде відома остаточна ставка за євробондами. Одне зрозуміло: Київ рефінансує старий борг, і дефолту не буде.