Українська правда

Держава добудує 2,5 тисячі квартир. Список об'єктів

У разі сплати фізичною особою 25% вартості житла держава надає їй пільговий кредит на решту суми під 16% річних у гривні терміном на 30 років.

У п'ятницю комісія Міністерства регіонального будівництва та розвитку визначила об'єкти з 70-відсотковою готовністю, на добудову яких держава надасть фінансування.

Програма передбачає, що кошти виділятимуть фізичним особам, які стоять у черзі на отримання житла.

Всього з 7 до 17 липня міністерство провело шість конкурсів з елементами аукціону з відбору об'єктів у всіх областях України. В результаті було визначено 120 об'єктів з терміном здачі до кінця 2009 року.

Аукціони проводилися на підставі прийнятого в листопаді 2008 року закону, розробленого урядом для боротьби з кризою у будівельній галузі.

Згідно з цим документом, у разі сплати фізичною особою 25% вартості житла держава надає їй пільговий кредит на решту суми під 16% річних у гривні терміном на 30 років.

Уряд планував витратити на цю програму 1,7 мільярда гривень. Однак на підсумковому засіданні комісія Мінрегіонбуду переглянула список і залишила у ньому 98 об'єктів. Відповідно, сума фінансування зменшилася до 1,3 мільярда гривень. Всього у відібраних будинках не добудовано 2,5 тисячі квартир.

Інші 22 об'єкти потребують доопрацювання і можуть бути знову включені до списку під час його затвердження Кабміном наступного тижня.

Сума фінансування проекту складається з двох частин. Перша - 970 мільйонів - це кошти, які мають надійти від продажу облігацій Державної іпотечної установи. Друга частина - 330 мільйонів гривень - буде надаватися цією установою на пільгове кредитування фізичних осіб.

Нагадаємо, наразі ДІУ розмістила облігації на суму 502,5 мільйона гривень. Покупцем став Ощадбанк.

Раніше кредитування фізичних осіб планувалося проводити лише через державні банки. Але зараз, через велику кількість об'єктів, держава вирішила залучити й комерційні установи, акредитовані ДІУ. Однак остаточно це питання ще не вирішене.

У Мінрегіонбуді повідомили, що в ході аукціонів найнижчу ціну за квадратний метр житла девелопери запропонували у Чернігівській, Вінницькій та Хмельницькій областях - 2,95 тисячі гривень, А найвищу - у Харківській, Дніпропетровській та Одеській областях - 5,94 тисячі гривень.

Саме низький поріг вартості квадратного метра змусив багатьох учасників конкурсів зійти з дистанції. Керівники будівельних компаній говорять, що не хочуть працювати у збиток.

Голова девелоперської компанії "XXI століття" Лев Парцхаладзе, навпаки, вважає, що обмеження для участі в аукціоні у вигляді вартості квадратного метра є "цілком справедливим".

Але, незважаючи на невеликі прибутки, учасники ринку впевнені, що відібрані на конкурсі об'єкти будуть добудовані вчасно, хоча їх зведення не матиме великого значення для відновлення ринку нерухомості.

"Це, безумовно, позитивний сигнал для галузі, але 98 об'єктів - це не той обсяг, який міг би підняти економіку. Хоча сьогодні будь-який позитивний крок вселяє надію і дозволяє уникнути паніки", - сказав Парцхаладзе, наголосивши, що кардинальних змін на ринку нерухомості очікувати не варто.

Всі результати аукціонів взяті з сайту Міністерства регіонального розвитку та будівництва України

житло будівництво Ощадбанк Мінрегіонбуд