Україна третя в черзі на дефолт
Україна, зі 105 мільярдами доларів боргу, займає третє місце за величиною кредитного ризику в усьому світі після Еквадору, що оголосив дефолт минулого тижня, і Аргентини.
Україна, зі 105 мільярдами доларів корпоративного та державного боргу, займає третє місце за величиною кредитного ризику в усьому світі після Еквадору, що оголосив дефолт минулого тижня, і Аргентини, виходячи з вартості кредитних свопів.
В Україні гривня обвалилася ще на 17 відсотків протягом двох днів, у середу - до рекордно низького рівня по відношенню до долара.
Попри обіцянку президента Віктора Ющенка підтримати валюту, владі не вдалося припинити побоювання, що по більшості кредитів у країні може бути оголошено дефолт.
Українська валюта знецінилася на початку торгівельної сесії в четвер на 7 відсотків, досягнувши 9,65 за долар о 14:30 за київським часом, додавши ці 7% до 44% падіння з початку року.
Гривня продовжувала падати і після того, як Ющенко заявив, що Україна буде купувати гривні, і закликав застосовувати відповідні санкції до установ, які спекулювали проти національної валюти. Центральний банк повідомив, що буде підвищувати рівень ставки рефінансування з 12% до невизначеного рівня з метою зупинити девальвацію.
Україна намагається запобігти поглибленню кризи разом з Міжнародним валютним фондом, на що передбачено 16,4 мільярдів доларів кредиту. Падіння національної валюти збільшує вартість допомоги більш ніж на половину за рахунок внутрішніх позик в доларах.
Україна, зі 105 мільярдами доларів корпоративного та державного боргу, займає третє місце за величиною кредитного ризику в усьому світі після Еквадору, що оголосив дефолт минулого тижня, і Аргентини, виходячи з вартості кредитних свопів.
"Рейтинг Ющенка досяг рекордного мінімуму, тому я не впевнений, скільки людей вірять в його здатність керувати цією кризою", - розповів Тімоті Еш, голова центру досліджень Центральної Європи, Близького Сходу та Африки в Royal Bank of Scotland Group у Лондоні.
"Обмінний курс на рівні 9 гривень за долар означає, що близько 60 відсотків кредитів в іноземній валюті та іпотеки може бути не погашено", - повідомив Роман Жуковський, голова соціально-економічного департаменту секретаріату президента, під час прес-конференції в Києві в середу.
"Серйозні рішення уряду"
"Ми очікуємо хвилю корпоративних дефолтів і банківської консолідації", - заявив Алі Аль-Ейд, економіст Citigroup у Лондоні. - "Їх рівень занурення в іноземну валюту буде "кусатися" і посилювати негативні тенденції, що розвиваються в економіці", - додав він.
"Українські компанії повинні виплатити приблизно 4,1 мільярди доларів заборгованості в грудні, тоді як кредитори здебільшого відмовляються рефінансувати заборгованість за умов найгіршої глобальної фінансової кризи з часів Великої Депресії", - розповів Дмитро Гуров, економіст UniCredit у Відні.
Доларові кредити становили 53 відсотки всіх кредитів, виданих, за даними Нацбанку, українськими кредиторами станом на 30 вересня.
Ющенко пригрозив центральному банку "кадровими змінами", якщо він не стабілізує гривню, і зажадав, аби регулятор скасував ліцензії спекулянтів.
"Ми мусимо проводити більш жорстку грошово-кредитну політику," повідомив голова НБУ Володимир Стельмах. У четвер Нацбанк провів засідання для обговорення подальших дій.
Продаж долару
"Центральний банк буде продавати долари в четвер на рівні 8,95 гривень за долар, а в п'ятницю - вже за 8,7 гривень за долар", - розповів міністр фінансів Віктор Пинзеник у телеефірі.
Центральний банк намагався управляти спадом гривні з жовтня за допомогою купівлі та продажу валютних резервів. Він витратив 3,4 мільярди доларів у листопаді і 4,1 мільярди доларів у попередньому місяці, таким чином скоротивши рівень резервів до 32,7 мільярдів на 30 листопада.
Подальше втручання обмежується угодою України з МВФ, згідно з якою, резерви не мають впасти нижче 31,4 мільярду доларів до кінця року. МВФ закликав Центральний банк рухатися до гнучкого валютного режиму.
"Українська економіка, яка зростала в середньому на 7 відсотків з 2000 року, ймовірно, сповільниться до 2 відсотків цього року", - повідомив радник голови НБУ Валерій Литвицький 15 грудня.
Невдача коаліції
У країні біди поглиблюються розвалом правлячої коаліції у вересні на тлі розбіжностей між прем'єр-міністром Юлією Тимошенко і президентом. Коаліція була знову сформована на початку грудня.
"Нічого не змінилося в політичній ситуації, і ніщо не вселяє впевненості у найближчій перспективі", - сказав Аль-Ейд.
Українська економіка, яка спирається на сталь, що складає 40 відсотків експорту, відчуває послаблення через падіння виробництва на 48,8 відсотка у листопаді та обвалу цін.
Європейські ціни на прокат сталі, впали на 47 відсотків з серпня до 425 доларів за тонну, у відповідності з даними британського промислового видання Metal Bulletin.
Обсяги промвиробництва в Україні знизилися на 28,6% у листопаді за рахунок падіння в сталевій, машинобудівній галузях та переробці нафти. У жовтні падіння склало 19,8%.
Своп на дефолт по кредиту
"Витрати на захист України від невиконання зобов'язань підскочили більше ніж у 13 разів цього року до 31% від суми захищеної заборгованості, тоді як в Еквадорі цей рівень склав 59 відсотків, в Аргентини - 46 відсотків", - повідомили в компанії МАС Datavision.
НАК "Нафтогаз України", національна енергетична компанія, заявила сьогодні, про купівлю необхідних доларів для погашення боргу за поставлений з Росії природний газ, і перерахувала 800 мільйонів доларів у середу.
ВАТ "Газпром" вимагає повернути близько п'ятої частини сукупного боргу у 2,4 мільярди перед погодженням ціни на наступний рік.
"Гривня в середу була ослаблена "втечею капіталу" через купівлю доларів "Нафтогазом", та панічними настроями щодо національної валюти у місцевого населення", - сказав Гуров.
"Був масовий вибух кредитування в Україні більше, ніж рік тому", - сказав Віктор Бронко, лондонський інвестиційний менеджер по ринках, що розвиваються, який керує приблизно 500 мільйонами доларів у країнах з фондовоми ринками, що формуються.
"Це було захоплююче, але неприродно", - додав він.
Laura Cochrane, London, Bloomberg
Emma O'Brien, Moscow, Bloomberg