Рада зробила крок у напрямку запровадження довічного фінмоніторингу для чиновників

П'ятниця, 13 жовтня 2023, 15:06 -

Фінансовий комітет Верховної Ради підтримав для ухвалення в другому читанні законопроєкт №9269-д, який запроваджує довічний фінмоніторинг для українських посадовців.

Про це повідомив голова фінкомітету Данило Гетманцев.

Як зазначається в пояснювальній записці до законопроєкту, його норми стосуються так званих "політично значущих осіб". Законом визначено що це - фізичні особи, які є національними, іноземними публічними діячами та діячами, які виконують публічні функції в міжнародних організаціях.

Водночас у 2022 році депутати внесли зміни до законодавства, якими по суті обмежили термін визнання політично значущих осіб трьома роками.

Реклама:

Тобто, після спливу трирічного строку з дня припинення виконання публічних функцій всі так звані "політично значущі особи" втрачають цей статус. Відповідно фінансовий моніторинг стосовно цих осіб не здійснюватиметься.

Законопроєкт №9269-д покликаний фактично скасувати указані зміни, оскільки вони не відповідають міжнародним зобов'язанням, які взяла Україна на шляху інтеграції до Європейського союзу. Та, відповідно, повернути фінансовий моніторинг "політично значущих осіб" на постійній основі, навіть після втрати ними цього статусу.

Проте чи буде винесений даний законопроєкт на розгляд парламенту, наразі не ясно.

Реклама:

Запровадження довічного фінмоніторингу для українських посадовців - це одна з умов для початку перемовин про членство України в Євросоюзі.

Водночас, законопроєкт №9269-д передбачає набрання чинності відповідною нормою лише після вступу України в ЄС.

"Вважаю це рішення помилковим і таким, що підлягає перегляду. Для цього скликаю Комітет на 11.00 в понеділок. Переконаний, Комітет має показати всій ВР приклад переваги інтересів країни над власними інтересами", - зазначив Гетманцев.

Чи вдасться главі комітету переконати депутатів, питання залишається відкритим, оскільки саме за цю редакцію проголосувало більшість членів комітету.

""Більшість депутатів Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики щойно підтримали правку до 9269-д, якою повернення безстроковості статусу публічного діяча відбудеться після того, як Україна стане членом ЄС", - повідомила в фейсбук депутатка Ольга Василевська-Смаглюк.

За словами одного з керівників фінансового комітету Ярослава Железняка, повторне засідання може відбутися в понеділок.

Цю ж інформацію підтверджує й лідер фракції Слуга народу в Верховній Раді Давид Арахамія. За його словами, це не остаточне рішення – він вимагатиме переголосування.

"Сьогодні на комітеті прийняли редакцію закону про політично значущих осіб, яка не відповідає вимогам наших партнерів з ЄС. Це неприйнятно для нас, буду ініціювати повторне засідання комітету для перегляду редакції законопроєкту до другого читання", – написав Арахамія у телеграм-каналі.

Нагадуємо:

У першому читанні законопроєкт був ухвалений 21 вересня.

Запровадження фінмоніторингу для чиновників - це також одна з двох ключових вимог Міжнародного валютного фонду для отримання Україною третього траншу наприкінці цього року.

Реклама: