Українська правда

18 підприємств російського ВПК досі не під санкціями – аналітики

Олексій Павлиш — 26 вересня 2022, 10:50

Заводи-виробники ракет "Калібр", РСЗО "Торнадо", "Град", "Смерч" та ЗРК "Стрєла-10", які Росія щодня використовує для вбивств українців, досі не перебувають під санкціями.

Про це повідомляє група аналітиків Trap Aggressor, які здійснюють моніторинг запроваджених санкцій проти росії, з посиланням на реєстр НАЗК.

Серед виробників ідентифікованої на території України російської зброї під санкціями Європейського Союзу, США, Великої Британії та України досі не перебувають 18 підприємств російського військово-промислового комплексу.

А саме:

  • АТ "Дослідне конструкторське бюро "Новатор" (виробник ракет "Калібр"). Хоча у США це підприємство є у списку компаній, яким відмовляють у експорті.
  • ЗАТ "Спеціальне конструкторське бюро" (виробник РСЗО "Торнадо", "Град", "Смерч", САУ "Нона-СВК" та "Хоста");
  • АТ "Конструкторське бюро "Точного машинобудування імені О. Е. Нудельмана" (виробник ЗРК "Стрела-10");
  • АТ "Іжевський електромеханічний завод "Купол" (виробник ЗРК "Тор");
  • ТОВ "Група імпульс" (є материнською компанією АТ "Арзамаський машинобудівний завод", який виробляє броньовані машини БТР-82, Тигр, Тигр-М, БРЕМ-К);
  • АТ "Машинобудівна компанія "Вітязь" (виробник броньованих машин ДТ-30 "Вітязь");
  • ЗАТ "Заволзький завод гусеничних тягачів" (виробник броньованих машин ГАЗ-3344-20 "Алеут");
  • АТ "РС-лізинг" (є материнською компанією ТОВ "Науково-виробниче обʼєднання "Іжевські безпілотні системи", яке виробляє БПЛА "Тахіон");
  • ЗАТ "Енікс" (виробник БПЛА "Елерон");
  • АТ "Східна верф" (виробляє десантні катери проєкту 11770);
  • АТ "Центральний науково-дослідний інститут "Буревісник" (виробник 120-мм міномету);
  • АТ "Науково-виробниче об'єднання російські базові інформаційні технології" (виробник командних пунктів APE-5);
  • ТОВ "Холдингова компанія "Его-холдинг" (є материнською компанією АТ Науково-впроваджувальне підприємство "Протек", яке виробляє радар Р-330Ж "Житель");
  • ПАТ "Науково-виробниче об'єднання "Стріла" (виробник радарів "СНАР-10м1", "Зоопарк-1М");
  • АТ "Автомобільний завод "Урал" (виробляє вантажівки та джипи);
  • АТ "Брянський автомобільний завод" (виробник шасі до ЗРК "Тор", "Бук", систем ППО).

"Серед підприємств, до яких не були застосовані західні санкції, відноситься і АТ "Казанський оптико-механічний завод", який виробляє радари "Ртуть БМ". Натомість Україна 14 травня 2020 року запровадила проти нього санкції строком на 3 роки. 

ТОВ "Комерційні автомобілі – Група "ГАЗ", який виробляє вантажівки, броньованы машини Газ-Тигр, Газ-Тигр-М, не перебуває під санкціями ЄС, Великої Британії та України. Санкції до нього запровадили лише США", - йдеться у статті.

Загалом аналітикам вдалося ідентифікувати 69 російських компаній, безпосередньо причетних до виробництва техніки, знищеної в Україні з початку повномасштабного вторгнення.

Натомість обʼєми виробництва російської зброї на російських підприємствах, на які санкції таки були накладені, суттєво скорочуються або і взагалі припиняються.

"Раніше ЗМІ повідомляли, що  Казанський вертолітний завод, який ще у 2014 році випустив 107 гвинтокрилів, станом на вересень 2022 року має у процесі розробки всього 44 машини. Санкції зачепили і автомобільну сферу. Протягом цього року КАМАЗ припинить своє виробництво вантажівки передостаннього покоління "Камаксор" К4, а темпи збирання більш сучасної моделі K5 знизяться.

Російський виробник ЗРК "БУК", та "Тунгуска" Ульянівський механічний завод у звʼязку з санкціями змушений поставити на паузу виробництво нових російських зенітно-ракетних комплексів. Деякі підприємства концерну "Калашников" припинили виробництво окремих видів цивільної продукції", - йдеться у повідомленні.

"Таким чином, санкції проти підприємств росВПК необхідні для того, щоб позбавити агресора можливості виготовляти зброю, підірвати його економічний потенціал, унеможлививши розвʼязання росією нових загарбницьких війн у майбутньому", - резюмують аналітики.

Раніше Trap Aggressor повідомляли, що 56 директорів підприємств-виробників військової техніки Росії, яка була знищена в ході війни в Україні, уникнули потрапляння в санкційні списки України, США та/або ЄС.

Економічна правда

санкції Росія зброя