Нацбанк пояснив, чому ціни росли швидше очікувань
За даними Держслужби статистики, у 2017 році споживча інфляція в Україні становила 13,7% і перевищила мету (8% + - 2 п.п.) Національного банку.
Про це повідомляє прес-служба НБУ.
Базова інфляція за підсумками 2017 року прискорилася до 9,5% в порівнянні з 5,8% у 2016 році.
Найбільш істотно на рівень інфляції вплинуло подорожчання послуг закладів швидкого харчування, вищої освіти, утримання прибудинкових територій, повідомляє НБУ.
Прискорилося зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки (перш за все молочні та м'ясні продукти) як наслідок подорожчання сировини, а також у відповідь на значні обсяги експорту окремих продуктів харчування (в тому числі масла вершкового).
Темпи зростання цін на непродовольчі товари були нижчі, ніж минулого року (3,3% в порівнянні з 4,8%).
Зростання цін на сирі продовольчі товари у 2017 році прискорилося до 23,5% в порівнянні з попереднім роком і забезпечило основний внесок в споживчу інфляцію.
Високими темпами зросли ціни на м'ясо і молоко, відновилося зростання цін на яйця.
У 2017 році стрімко зросли ціни на овочі та фрукти після їх падіння у 2016 році. Продовжувалося падіння цін на цукор.
Зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно, сповільнилося до 16,1%.
Темпи зростання цін на паливо у 2017 році були такими ж високими (20,0%), як і в попередньому році, в результаті підвищення цін на нафту і ослаблення гривні до євро (акцизи на паливо встановлено в євро).
"НБУ припинив пом'якшення монетарної політики, а в жовтні перейшов до більш жорстких заходів. Саме для поступового зниження інфляції до цільових орієнтирів правління НБУ двічі підвищило ключову облікову ставку у IV кварталі - всього на 2 пункти до 14,5% ", - йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що Національний банк і надалі спрямовуватиме свою політику на уповільнення темпів зростання цін і досягнення цілей по інфляції.
Як повідомлялося, 14 грудня Національний банк підвищив облікову ставку з 13,5% до 14,5%. Таке рішення було прийняте у зв’язку з посиленням інфляційних ризиків і для зниження інфляції до цільового рівня в середньостроковій перспективі.
У листопаді 2017 року вона становила 13,6% річних.
Економічна правда
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"