Яценюк: Кремль хотів влаштувати енергетичну блокаду України
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк сказав, що керівництво Росії планувало здійснити енергетичну блокаду України.
Про це він заявив на прес-конференції у вівторок.
"Усі питання, які пов'язані з Росією, – усі політичні. Не політичних питань із росіянами не існує. І будь-яке рішення, яке ухвалюється в наших двосторонніх відносинах – якщо це можна назвати відносинами – Кремль приймає лише через політичну призму", - заявив Яценюк.
"Яка була ідея Кремля? Це, звісно, зробити енергетичну блокаду України", - упевнений він.
"Це все починалося з газових угод, коли вони нас "чік" – відключили від газу і думали "замерзнуть", - сказав прем’єр.
"Абсолютно було зрозуміло, вони думали, що ми не підемо в суд – ми пішли в суд; що ми не будемо позиватися проти російського "Газпрому" в Стокгольмі – ми подали цей позов; що ми не подамо позов про перегляд транзиту з Росією і що ми погодимося під тиском на умови, які лідер сусідньої північної держави публічно запропонував щодо постачання на газ", - зазначив він.
За словами Яценюка, спротив України дозволив уникнути енергетичної катастрофи.
"Російський менталітет передбачає те, що якщо ти гнешся, тебе гнуть, якщо ти ламаєшся, тебе точно поламають, якщо ти стоїш, з тобою будуть розмовляти. Ми прийняли рішення встати. З неймовірними ризиками", - сказав він.
"Ризики були надвисокі. Якби ми не отримали рішення про реверс газу – на що сподівалася Росія, – дрова були би самим популярним товаром в Україні. Але якщо б ми здалися, ми б програли так, що важко було б навіть уявити, як далі будувати енергетичну політику країни", - заявив прем’єр.
"Тому вперше по газу ми стали в позицію – і разом з нашими європейськими й американськими партнерами зробили низку кроків", - заявив Яценюк
"Диверсифікували постачання газу і перейшли на 60% на постачання газу з Європейського союзу; зменшили суттєво ціну;, зекономили до мільярда доларів на різниці ціни між російською ціною і ціною країн ЄС, подали в суд; підписали тристоронню угоду, де Європа стала частиною угоду з постачання газу – і в принципі збалансували наш газовий ринок", - уточнив він
Зараз у сховищах України накопичено 11,7 мільярда кубометрів газу, сказав Яценюк.