Молдова звинувачує Київ у порушенні домовленостей в рамках СОТ
Молдова хоче повернутися до розгляду торговельних спорів з Україною в рамках Світової організації торгівлі (СОТ).
У Молдові вважають, що Україна не дотримала слово і не ліквідувала з 2013 року дискримінаційне оподаткування молдавського дивина (молдавський бренді, аналог коньяку), пише "Комерсант-Україна".
Спроби вирішити торговельні суперечки між Україною і Молдовою на двосторонньому рівні не увінчалися успіхом.
У розпорядженні видання опинилася копія листа віце-прем'єра, міністра економіки Молдови Валерія Лазера від 18 січня 2013 року, адресованого голові Мінекономрозвитку України Ігорю Прасолову, в якому констатується невиконання рішення міжурядової молдавсько-української змішаної комісії зі співробітництва в галузі економіки і торгівлі.
У листі нагадується про зобов'язання України "виконати до 1 січня 2013 року всі заходи з метою приведення своїх акцизних ставок на алкогольну продукцію у відповідність із зобов'язаннями в рамках СОТ".
"Секретаріат СОТ був проінформований про тимчасове призупинення процесу за умови врегулювання питання на двосторонньому рівні", - пише Лазер. У листі вказується, що домовленості були порушені.
Як відомо, 3 березня 2011 року Молдова повідомила секретаріат СОТ про те, що Україна дискримінує імпорт дивина, оскільки з 2008 року застосовує до нього більш високу ставку акцизу, ніж до аналогічного продукту - коньяку.
Ця претензія з'явилася відразу після того, як в лютому Україна подала до секретаріату СОТ запит щодо консультацій з Молдовою щодо справляння нею імпортного збору за забруднення навколишнього середовища.
У листопаді 2011 року сторони пообіцяли досягти мирової угоди шляхом взаємного скасування дискримінацій.
Проте, Верховна рада прийняла законопроеку №10687, яким були збережені різні ставки акцизного збору для коньяку і молдавського дивина до 2018 року (у 2013 році вони становили 29 гривень і 45,87 гривень за 1 л 100-відсоткового спирту відповідно).
Прийняття закону молдавська сторона розцінила як "ігнорування раніше досягнутих домовленостей".
Експерти ж вважають, що провал двосторонніх переговорів може послужити уроком для інших країн, які будуть погоджуватися використовувати в переговорах з Києвом лише механізми СОТ.