Спрощення держреєстрації прав на нерухомість може відкрити нові можливості для зловживань
Прийняття законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" може відкрити нові можливості для зловживань, зокрема, з боку нотаріусів.
Таку думку висловив партнер юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Максим Копейчиков.
Він зазначив, що законопроект № 9372, внесений Кабінетом міністрів до Верховної ради 1 листопада 2011 року, передбачає включення в систему реєстрації прав на нерухомість нотаріусів і наділення їх правом отримання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також правом подавати заяви про реєстрацію прав не тільки в паперовій, але і в електронній формі.
Копейчиков вважає, що законопроектом передбачається, з одного боку, спрощення, а, з іншого боку, розширення поля для можливих зловживань.
"Важко погодитися із запропонованим нововведенням, тому що практика показує, що, на жаль, нечесних нотаріусів, стосовно яких порушуються кримінальні справи, нотаріусів, які підробляють документи, в Україні ще достатня кількість", - сказав він.
Копейчиков також розвіяв побоювання щодо того, що нотаріуси будуть виконувати роль реєстраторів.
За його словами, рішення про реєстрацію прав на нерухоме майно нотаріуси приймати не будуть, а прийом заяв на реєстрацію відноситься до функцій органу державної реєстрації, які виконуються за допомогою внесення в базу даних реєстрації заяв.
При цьому моментом реєстрації прав на нерухомість буде вважатися дата подачі заяви.
Юрист зазначив, що існують ще кілька побоювань щодо цього законопроекту.
Одне з них полягає в тому, що нібито неможливо буде правильно оформити документи про купівлю майна, переданого в іпотеку, яке реалізується на публічних торгах.
"Напевно, це побоювання пов'язане із тим, що законопроектом передбачається скасування таких документів, як свідоцтво про придбання майна з публічних торгів та свідоцтва про придбання майна, коли публічні торги з тих чи інших причин не відбулися. В принципі, логічне спрощення в законопроекті, в таких випадках передбачається видача свідоцтва про право власності", - пояснив Копейчиков.
Ще одне побоювання пов'язане із тим, що нібито Міністерство юстиції буде виключене із системи і власником реєстру стане "Укрдежреєстр".
"Побоювання не цілком зрозумілі. Бо "Укрдежреєстр" - це, по-перше, державний орган, а не комунальне підприємство і не приватна структура ... Зараз система працює таким чином, що реєстратори сидять в комунальних підприємствах і при цьому вони є реєстраторами державного реєстру. Система повинна мати єдиний центр управління, тому передача реєстру "Укрдежреєстру" - це, скоріше, позитив, ніж негатив", - вважає юрист.
На думку юриста, урядовий законопроект може бути прийнятий в цілому до кінця року і набути чинності з 1 січня 2012 р.