Експерти радять не боятися дефолту США
Якщо Конгрес Сполучених Штатів до 2 серпня не підніме верхню межу державного боргу, країні загрожує дефолт.
В Україні очікують рішення США щодо вирішення проблем з держборгом і готуються до найгіршого сценарію, передає Deutsche Welle.
Однак експерти сходяться на тому, що дефолту в США не буде, а відповідно - і нової фінансової кризи.
Для України будь-який сценарій розвитку подій в США виглядає не надто райдужним, каже виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна" Дмитро Боярчук.
За його словами, якщо у США буде дефолт, то Вашингтон буде вимушений різко скоротити видатки споживанні в країні, і від цього втратить український експорт, який прив'язаний до долара.
"Гривня не та валюта, яка може виграти від дефолту в США. Будь-яке послаблення на фінансових ринках - це удар по нашому платіжному балансу. У перспективі - це девальвація гривні", - сказав Боярчук.
Такий розвиток подій імовірний для України навіть і за умови, що дефолту у США не буде, але через шалені державні борги американці просто скоротять свої видатки, наголошує експерт.
Як відомо, від українських політиків лунають різні заяви про можливі наслідки кризи в США для України.
Прем'єр-міністр Микола Азаров запевняє, що гривня стабільна, і їй нічого не загрожує.
Натомість віце-прем'єр Сергій Тігіпко сказав, що дефолт США негативно позначиться на справах України.
"У нас половина валютних резервів у доларах в Нацбанку сформована, половина зовнішньої торгівлі у доларах сформована. Світ настільки глобальний, настільки залежить від економіки США. Якщо не буде прийняте остаточне рішення, то буде девальвація долара. А це вплине і на Україну", - сказав Тігіпко.
Українські експерти підрахували, що, за найгіршого сценарію, доларові заощадження можуть упасти приблизно на 10%.
Однак для України це може бути не настільки критично, переконаний директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.
Адже, за його словами, Нацбанк України постійно збільшує об'єм гривні на ринку.
2010 року НБУ випустив в обіг на 35,5 мільярда гривень більше, ніж вилучив з обігу.
Порівняно з 2009 роком обсяг чистої безготівкової емісії виріс у 6,4 разу.
Українські перспективи не такі вже й "жахливі", відзначають аналітики. Вони не радять нині продавати долари чи забирати банківські депозити.
Схоже, що цю думку поділяють і звичайні українці: біля пунктів обміну валюти в Києві черг немає. Очевидно, люди вичікують розвитку подій у США.