77% українців вже відчули на собі удар кризи
Українці песимістично оцінюють свої перспективи, переважної більшості вже торкнулась економічна криза особисто.
Такого висновку дійшли експерти Інституту Горшеніна після проведення всеукраїнського дослідження "Соціальна захищеність українців".
Згідно з переданими агентству "УНІАН" результатами дослідження, економічна криза торкнулася 77% громадян України.
Експерти зауважують, що водночас матеріальний стан населення змінився несуттєво порівняно з тим, яким він було на початку цього року. Понад усе люди сьогодні бояться не втрати роботи чи заощаджень, а істотного зниження рівня життя, тобто купівельної спроможності.
79% опитаних відчули на собі підвищення цін, частішими стали випадки затримки зарплати, на що скаржаться 29% респондентів. Понад 20% опитаних вказали на зменшення зарплати. У сім'ях 14,8% респондентів хтось втратив роботу, а 6% опитаних вказують на припинення роботи підприємства, на якому вони працювали.
Не торкнулася криза 12,7% респондентів, хоча жодних наслідків її зовсім не відчувають лише 2,4% опитаних. Ті, кого криза не торкнулася, є як серед заможних людей, так і серед бідних.
В Інституті Горшеніна також дійшли висновку, що сьогодні кожен третій дорослий українець не працює. Так, за даними дослідження, в Україні сьогодні не працює 33,6% дорослого населення. З них пенсіонерів - 61,7%, безробітних - 9,2%, домогосподарок - 8%, студентів - 10,3%.
Характеризуючи можливі наслідки світової економічної кризи для українського суспільства, респонденти насамперед вказують на неминучість збільшення безробіття, зниження доходів людей і водночас - на підвищення цін. Прогнозується різке зростання кількості бідних, соціальної напруженості і злочинності.
Близько третини працюючих респондентів вважають, що внаслідок кризи їхнє підприємство втратить свої позиції (25% відповідей) або ж збанкрутує (5% відповідей), і ще 30% не можуть визначитися з відповіддю, що буде з їхнім підприємством через рік-два, що теж не можна оцінювати як оптимістичний настрій.
Близько 40% респондентів зберігають оптимізм, характеризуючи завтрашній день своїх підприємств. Перспективи державних і приватних підприємств оцінюються респондентами приблизно однаково, а у власників бізнесу надій на майбутнє більше.
Похибка репрезентативності дослідження не перевищує +/-2,2%.