Українська правда

Сонячна енергетика: як уникнути відключень і забезпечити стабільність

Як зробити свій бізнес та дім більш енергонезалежним, щоб пережити зиму без тривалих відключень світла?

Чи можна бізнесам стати енергонезалежними за допомогою СЕС? Якщо говорити про стовідсоткову енергонезалежність для компаній, то це наразі неможливо. Особливо для великих виробництв.

Для таких бізнесів навіть при наявності сонячної станції завжди важливо мати класичну мережу, яка допоможе в момент, коли немає сонця, коли потрібно зарядити автономний блок чи коли слід додати потужності.

Базово СЕС розв’язує проблему зменшення витрат на електроенергію. Якщо ми говоримо про автономність, за допомогою сонця великі бізнеси можуть закривати питання незначної потреби у споживанні електроенергії під час відключень. Наприклад, станції, що обладнані додатковими акумуляторами, можуть живити офісні приміщення тощо. Забезпечувати ж виробництво, яке споживає 200-300 кВт⋅год, не вийде без класичної мережі. Або ж це коштуватиме дуже дорого, коли мова йде не про 1-2 години, а про цілі робочі зміни.

Малі бізнеси, наприклад, СТО, можуть тимчасово перекривати потребу в електроенергії за допомогою СЕС, але при цьому ще треба враховувати сезонність.

Коли ми говоримо про сонячну енергетику для бізнесу, то найбільша її перевага, як зазначалось вище – це економія витрат на енергію. Сонячна станція, що працює для економії, взагалі не містить акумуляторів і працює тільки при наявності мережі. Через це СЕС не можуть стати повною заміною класичній мережі під час відключень світла. Навіть якщо вони обладнані додатковими акумуляторами.

На відміну від бізнесів, у домовласників є більше можливостей стати більш енергонезалежними.

Як підготуватися до зими власникам квартир?

Для початку важливо оцінити, які прилади повинні працювати під час відключення електроенергії. Зазвичай це освітлення, холодильник, телевізор, інтернет та кілька розеток для комп'ютерів та телефонів.

Щоб зробити квартиру енергонезалежною, потрібно визначити, до якої категорії вона належить. Для старих панельних будинків з централізованим тепло- та водопостачанням необхідні акумулятори для роботи лише ваших побутових приладів.

Якщо ж у будинку індивідуальне опалення, то слід додатково резервувати газовий котел для забезпечення тепла. В ОСББ з приватною котельнею важливо забезпечити роботу циркуляційних насосів, а отже, треба на додачу резервувати й електроприлади загального користування.

Якщо мова йде про економваріант, варто придбати акумулятор для роутера, переносні газові плити або акумуляторні варіанти для приготування їжі. Вартість таких рішень починається від 2000 гривень за систему резервування інтернету. Базове резервування освітлення, розеток та холодильника обійдеться від 2-3 тисяч доларів.

Серед різних видів акумуляторів можна виділити кислотні (гелеві) та літієві (літій-ферум-фосфат). Кислотні акумулятори мають обмеження по розряду – їх не бажано розряджати більш ніж на 30% від ємності, тоді як літієві можна розряджати до нуля, до того ж вони мають більший ресурс. Що стосується обігріву, то резервування електроопалення складне через високу потужність приладів. Однак газові котли легко резервуються.

Преміум-варіант передбачає повне резервування всіх приладів, включаючи потужні електроплити та електробойлери, і коштуватиме 30-40 тисяч доларів, але ці системи громіздкі й навряд для них знайдеться місце у квартирі. Для повністю електричних квартир варто резервувати освітлення, кухню, холодильник, мікрохвильовку, пароварку та мультиварку. Резервування бойлерів, електроплит, пральних та посудомийних машин через їх високу потужність не рекомендується.

Як зробити приватний будинок енергонезалежним?

Для приватного будинку слід аналізувати споживачів та систему опалення. Електричну систему опалення резервувати складно, тоді як газова або твердопаливна система опалення легше резервується. В економваріант варто придбати акумулятор для роутера та газові плити або акумуляторні варіанти для приготування їжі.

Базовий варіант передбачає однофазний резерв для холодильника, телевізора, освітлення, Wi-Fi, охоронної системи, свердловини та воріт. Для подовження часу резервування можна використовувати генератор, що зарядить акумулятор за потреби.

Преміум-варіант у приватному будинку може включати трифазне резервування для всіх приладів, включаючи пральні та посудомийні машини. Хоча це рішення є дорогим, воно забезпечує максимальний комфорт.

Для повністю електричних будинків варто розглянути резервну систему опалення на газу з переносними балонами або використання каміна. Аналіз власних потреб допоможе підібрати найбільш ефективні та економічні рішення для енергонезалежності житла взимку.

Загалом як домогосподарствам, так і бізнесам слід починати готуватися вже зараз до зими, яка за прогнозами буде важкою. Звичайно, акумуляторні сонячні електростанції є не єдиним рішенням у боротьбі із відключеннями світла, проте можуть забезпечити вас комфортним живленням.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції "Економічної правди" та "Української правди" може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
енергетика