Чому росіяни досі реєструють бізнес в Україні
Як змінилася динаміка реєстрації нового бізнесу в Україні за період війни та чому все ще можлива реєстрація бізнесу з російським корінням?
У жовтні українці зареєстрували 2645 юридичних осіб. Це найнижчий показник за останні півроку. Для порівняння, у вересні таких реєстрацій було 3171, у серпні – 3063, а липні – 3050.
Кількість реєстрацій не опускалась нижче психологічної "ватерлінії" у 3000 реєстрацій протягом 120 днів війни.
У жовтні ж це сталось і ми повернулись до рівня реєстрацій "майже травня", коли українці зареєстрували 2894 юридичних особи. Щоправда, на той час у топі були юридичні особи для благодійності.
Навесні спостерігався справжній "бум" реєстрації благодійних організацій. Наприклад, у квітні 2022 року в Україні було зареєстровано 1199 благодійних організацій, що у 12 разів більше, ніж у 2021 році.

Загальмувався і темп реєстрації ФОПів, важливих для цифрових банків, які багато працюють над комфортом саме цієї категорії клієнтів.
Жовтень завершив цикл поступового збільшення кількості реєстрацій фізичних осіб-підприємців від 15 670 реєстрацій у травні до 20 297 у вересні.
Так, у жовтні зареєстрували 17432 ФОПи. У серпні, наприклад, реєстрацій було 20316, у липні – 19 339 реєстрацій і червні – 18 243.

В цілому індекс очікувань ділової активності в межах щомісячного замірювання знизився до 44.9 із 46.1 у вересні, за даними Національного банку. Бізнес вказує на погіршення перспектив через ускладнення безпекової ситуації.
Цікаво, що в Україні все ще можлива реєстрація юридичних осіб з російським корінням, тобто компаній, у яких засновники або кінцеві власники – громадяни російської федерації.
Так, вдалось ідентифікувати щонайменше 11 юросіб, зареєстрованих під час війни громадянами російської федерації — у Києві, Одесі, Хмельницькому, Вараші, Первомайську, Миколаєві, Харкові.
Серед них салони краси, благодійні фонди, громадські організації, бізнеси у сфері оренди нерухомого майна і оптової торгівлі.
Мова принаймні про три варіанти:
- реєстрацію юросіб, серед засновників яких є громадяни російської федерації,
- реєстрацію юросіб, бенефіціари яких є громадянами росії,
- реєстрацію юросіб, засновники і бенефіціари котрих мають російський паспорт.
У всіх випадках це – резиденти України без підприємницького, ідентифікованого у державних реєстрах, досвіду та з чистою історією реєстраційних змін.
10 жовтня, наприклад, громадянин російської федерації Роман Хотченков зареєстрував у Одесі ТОВ "Хт-Інвест". 21 вересня у місті Вараш зареєстрована благодійна організація "БФ "Україна-Наш дім" із російським засновником.
22 серпня зареєстрували торговий дім "Преміум Брендс" у Києві, який буде займатися оптовою торгівлею продуктами харчування і напоями. А 11 липня – ТОВ "Жіноча справа". У червні в Закарпатській області з’явився благодійний фонд "Карпатіко".
Реєстрували і громадські організації, зокрема у травні громадську організацію "Мирне небо Миколаєва" у Миколаєві, серед засновників якої – громадяни росії.
Загалом 28 893 громадян і резидентів росії та білорусі потенційно продовжують впливати на бізнес в Україні, з них 20 981 пов’язані саме із діючим бізнесом.
В цілому 20 314 компаній на території України мають російське чи білоруське коріння, за даними russian Roots – реєстру компаній України для виявлення російського коріння.

На частину із них не поширюється мораторій на російський бізнес, продиктований Постановою №187 "Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації".
Так, вона не стосується:
- громадян росії, які проживають на території України на законних підставах;
- українських компаній, в яких засновниками та бенефеціарами є виключно громадяни росії, які проживають на території України на законних підставах чи виключно громадяни України та громадяни росії, які проживають на території України на законних підставах.
Водночас ухвалений Радою 4 листопада закон "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" пропонує зараховувати бізнес з російським корінням до категорії високоризикових клієнтів, а банки зобов’язує звітувати про фінансові операції осіб та компаній, пов’язаних з росією, в Держфінмоніторинг.
Права резидентів України та українців з російським паспортом не отримали належної законодавчої уваги до цього часу. Втім пильності до російських паспортів у ДНК українського бізнесу таки хочеться.
Очевидно, першим кроком на шляху до цього є нова Постанова ДМС від 1 листопада про відмову у прийнятті заяв для оформлення дозволів на імміграцію, оформлення посвідок на постійне чи тимчасове проживання, а також припинення розгляду заяв громадян російської федерації, поданих раніше.