Китай може посісти 1 місце за ВВП, обігнавши США
США можуть втратити статус найбільшої економічної держави світу вже в 2014 році, поступившись цим титулом Китаю набагато раніше, ніж передбачалося.
Про це пише "Інтерфакс-Україна" з посиланням на Financial Times.
Більшість економістів раніше прогнозували, що Китай вирветься вперед в 2019 році. США залишаються світовим лідером за обсягом ВВП з 1872 року, коли вони обігнали Велику Британію.
Приводом для обговорення порівняльної мощі китайської та американської економіки стало перше з 2005 року оновлення Програми міжнародних зіставлень ВВП на основі паритету купівельної спроможності валют Світового банку.
Економісти дійшли висновку, що в бідніших країнах ті ж суми грошей володіють більшою купівельною спроможністю, ніж було прийнято вважати, і це змусило їх переглянути порівняльні оцінки економіки ряду країн, що розвиваються.
За даними Міжнародного валютного фонду, в 2012 році ВВП США за цим методом становив 16,2 трлн доларів, Китаю - 8,2 трлн доларів.
ПМС у 2005 році виходила з того, що економіка Китаю дорівнює лише 43% ВВП США з урахуванням паритету купівельної спроможності. Однак перегляд методології і той факт, що Китай розвивається набагато швидше Штатів, незважаючи на гальмування в останні роки, привели до зміни оцінки його ВВП за 2011 рік до 87% від американського.
За оцінками МВФ, в період між 2011 і 2014 роками ВВП Китаю зріс на 24%, США - на 7,6%, таким чином, в цьому році у КНР є всі шанси потрапити на першу сходинку рейтингу.
Після перегляду методології ПМС економічна картина світу суттєво змінюється: Індія перескакує з 10 місця відразу на 3, так як в 2005 році її ВВП становив усього 19% від американського, а в 2011 році - вже 37%. У першу дюжину потрапляють також Росія, Бразилія, Індонезія та Мексика.
"Нові дані ПМС показують, що в 2011 році світовою економікою було вироблено товарів і послуг більш ніж на 90 трлн доларів. Майже половина сукупного світового обсягу виробництва була створена країнами з низьким і середнім рівнями доходу", - йдеться в повідомленні Світового банку.
Світовий ВВП на основі обмінних курсів у 2011 році оцінювався в 70,29 млрд доларів.
Найбільш високий ВВП на душу населення за новою методикою мають Катар, Макао, Люксембург, Кувейт і Бруней. США займають за цим показником 12 місце.