Ціни в Україні знову почали зростати
Невелику інфляцію вересня забезпечило подорожчання пального та освітніх послуг, в той час як продовольчий ринок все ще не подає інфляційних сигналів.
Всупереч очікуванням експертів, різкого цінового стрибка не відбулося, оскільки вартість продуктів харчування, згідно з урядовими підрахунками, продовжує знижуватися - у вересні ще на 0,1%, пише "Комерсант-Україна".
Значне зростання цін було зафіксоване лише на яйця (+15,9%), тоді як інші продукти або подорожчали несуттєво (молоко - на 0,2%, олію та хлібопродукти - на 0,1%), або дешевшали.
У вересні впали ціни на овочі (-5%), фрукти (-2,3%), рибу (-0,2%), вершкове масло (-0,2%) і цукор (-0,1%).
"Покупці оптимізують витрати, тому торгові мережі намагаються уникнути різкого підвищення цін, щоб не відлякати їх", - відзначає гендиректор компанії "УкрАгроКонсалт" Сергій Феофілов.
За його словами, найближчим часом можна очікувати більш високого зростання цін на м'ясопродукти, у собівартості яких високу частку займає фуражне зерно.
Імпортні товари показали протилежну динаміку.
Подешевшали товари для дому (-0,1%), на стільки ж подорожчало одяг та взуття.
Житлово-комунальні тарифи (+0,1%) майже не переглядалися.
Загальне зростання цін було викликане подорожчанням паливно-мастильних матеріалів на 1,5%, що є самим сильним підвищенням з квітня (+5,1%).
Відбулося у вересні і традиційне для початку навчального року підвищення вартості освітніх послуг - на 2,7%.
"Традиційно наприкінці року зростання цін прискорюється. Однак за умови утримання нинішнього курсу гривні зростання цін буде помірним. Швидше за все за підсумками року інфляція буде нижче 3%", - прогнозує начальник відділу економічних досліджень Ерсте Банку Мар'ян Заблоцький.
І лише ослаблення курсу нацвалюти може спричинити підвищення цін на імпортні товари.