Українська правда
Перспективи для інвестицій всередині країни

Україна може поміняти долари на рублі?

"За півроку вони будуть на межі дефолту. З їх військовими витратами, з їх бюрократією, проблемами в регіонах... Рубль не зможе виконувати функцію жодної регіональної валюти. Тому що Росія - це екстенсивна, кримінальна, корпоративна, кланова економіка..."

Долар та євро дорожчають, гривня знецінюється. Нестабільність американської валюти призводить до значних втрат практично всіх світових держав, адже долар - домінуюча резервна валюта світу.

Нинішня фінансова криза може покласти пануванню долара край. А що прийде йому на зміну, стовідсотково не може передбачити жоден фінансовий експерт.

На порядок денний сьогодні виходить ідея створення регіональних валют. Її вже реалізовано в Європі.

Багато років створення регіональної композитної валюти обговорюється в південно-східній Азії. Подібні дискусії точаться і на рівні центробанків країн Африки. А нині все більше і на теренах СНД, де на роль резервної регіональної валюти претендує російський рубль.

Першим ідею використання рубля для взаємних розрахунків між країнами СНД озвучив ще 2006 року тодішній президент, а нинішній прем'єр Росії Володимир Путін. Він запропонував організувати біржову торгівлю нафтою та газом з розрахунками в рублях.

Пізніше міністр фінансів Росії Олексій Кудрін заявив, що впродовж п'яти років рубль цілком може стати резервною регіональною валютою. А його вплив, у першу чергу, розповсюдиться на країни СНД, зокрема й Україну.

Світова фінансова криза надала цій темі нового поштовху. Навесні цього року про регіональну валюту заговорив уже новий президент Росії Дмитро Мєдвєдєв. А восени актуальність питання відчули і в Україні. Особливо після заяви голови "Нафтогазу України" Олега Дубини, мовляв, український газовий монополіст не може придбати долар, щоб розрахуватися з Росією за блакитне паливо.

На переконання російських фахівців, якби Україна перейшла на розрахунки в рублях, подібних проблем би не виникало. Більше того, збільшення рубльової частки у взаємних розрахунках дозволило б країні легше і швидше вийти з фінансової та економічної кризи, яка нині, на переконання більшості експертів, лише починається в країні. Найгірше - попереду.

"Єдина надія зараз для української економіки по виходу з кризи - це робити ставку на розширення експорту машинобудування в Росію, що зростає з темпом 50% на рік... Якщо ми зможемо зараз підтримати цю тенденцію, то українську економіку вдасться витягти з депресивної пастки за рахунок найбільш передових технологій і елементів розвитку", - переконує відомий російський економіст Сергій Глазьєв.

Росія зацікавлена в продукції суднобудування, авіабудування, енергетичного машинобудування. Тому, запевняє експерт, рубльовий простір дасть можливість Україні отримати доступ до рубльових кредитів.

"Це дозволить українським підприємствам наблизитись до російських кредитних джерел, і тоді ми замкнемо ланцюг: довгі кредитні ресурси, які йдуть на підтримку українського експорту в Росію, спільний ринок, що зростає, та шанс вийти з-під загрози дуже важкої депресії, в яку сьогодні опускається українська економіка", - зазначає Глазьєв.

Серед представників української влади така ідея поки що популярності не набула. Хоча в кулуарних розмовах можливість заміни долара на рубль принаймні у розрахунках за російські енергоносії не виключають. Хоча визнають: не зараз.

"Питання не в тому, яка держава валюту якої країни більше любить, питання в тому, яку роль відіграє ця валюта в міжнародних розрахунках... Якщо у нас найбільший обсяг операцій проводитиметься з країнами, які введуть у себе російський рубль, у такому випадку, чому б не використовувати цю валюту", - вважає народний депутат, заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічної політики Ірина Акімова.

На думку генерального директора Інституту вивчення Росії, економіста Андрія Блінова, нинішня криза цілком може завершитись новою Бреттон-Вудською угодою, і наш східний сусід має всі шанси заявити про рубль як про регіональну, а то і світову валюту.

Втім, для цього Росії ще треба пройти довгий шлях: створити газову та нафтову біржі з розрахунками в рублях, а згодом і поставити питання про рубльові розрахунки і за інші групи товарів.

Україна від цього може лише виграти. "Якщо російський рубль стане більш міцною валютою, поліпшаться умови торгівлі для України, оскільки, скоріш за все, це буде супроводжуватись дуже серйозною ревальвацією рубля, щодо гривні зокрема. Відповідно, це буде спричинювати ліпші курсові умови щодо експорту української продукції", - вважає Андрій Блінов.

Адже, на відміну від російського імпорту в Україну, наш експорт туди не є критичним. "Росіяни можуть переключитися з українського цукру, молока, м'яса чи ковбас на якісь інші продукти, з іншого боку, нам дуже важко відмовитись від російських енергоносіїв. Тому курсові зміни можуть нам сприяти", - пояснює експерт.

Найбільше міждержавні рубльові взаємини розвинені між Росією та Білоруссю. На російський рубль припадає понад половину всіх розрахунків між банками та господарюючими суб'єктами двох держав. Це найбільше досягнення Росії на шляху затвердження рубля у якості регіональної валюти.

Ще є кількасот мільйонів доларів, вкладених китайськими та норвезькими інвестфондами в номіновані в рублях російські цінні папери. За словами російського міністра фінансів пана Кудріна, мова йде про сотні мільйонів доларів, вкладених в рублі.

Кудрін визнав, що це лише зародки резервної валюти. Про виконання рублем цієї ролі може йти мова, коли тримати в рубльових цінних паперах будуть десятки мільярдів.

А в Україні в можливість виходу з нинішньої кризи за допомогою російського рубля вітчизняні експерти не вірять. Кажуть: зараз рубль далекий від стабільності.

"Ціна на нафту впала до 40 доларів, отже в них мінімум в чотири рази падає доходна частина бюджету. Вони, фактично, будуть десь за півроку на межі дефолту. З їх військовими витратами, з їх бюрократією, проблемами в регіонах і все інше. Я вважаю, що рубль не зможе виконувати функцію жодної регіональної валюти. Це фантазії. Тому що Росія - це екстенсивна, кримінальна, корпоративна, кланова економіка..." - переконаний директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

За його прогнозами, нафта буде падати і надалі. "Прийшли нові сили в Америці. Усі будуть звільнятися від нафтогазової залежності. Якщо звільняються від цієї залежності, то вибачте, яка регіональна валюта?" - дивується він.

Тим більше не всі російські експерти очікують швидкого переходу на рублі в міжнародних розрахунках. За словами старшого аналітика російської інвесткомпаній " Метрополь" Олександра Назарова, сьогодні російський рубль не є достатньо надійною валютою для збереження резервів. Та й придбати його на світових біржах не так просто: потрібні додаткові витрати.

А головний економіст російського "Альфа-банку" Наталія Орлова стверджує, що навіть на регіональному рівні зробити російську валюту резервною буде важко доти, доки економіка країни залежить переважно від експорту енергоносіїв. Тож іще однією умовою є диверсифікація економіки.

У Світовому банку реальним строком затвердження рубля як регіональної валюти (і аж ніяк не світової) називають десять років. Головний економіст російського відділення СБ Желько Богетич каже: аби валюта стала резервною, економіка має стабільно зростати протягом тривалого часу, мати стійку та складну фінансову інфраструктуру та високу долю у світовому ВВП. Та й інфляція має багато років бути низькою.

Поки що Росія цим характеристикам не відповідає.

гривня долар рубль фінансова криза