Країни ЄС домовилися про спільні закупівлі газу
Країни Євросоюзу домовилися про спільні закупівлі газу на шляху до приборкання високих цін на енергетику, і таким чином створюють важіль впливу проти РФ.
Про це президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн розповіла на пресконференції за підсумками засідання.
Вона зазначила, що ЄК розглядала різні сценарії того, як можна пом’якшити вплив високих цін на енергетику на споживачів та бізнес, зокрема – грошову підтримку держави, ваучери, пільгові податки, прайс-кепи тощо. Всі опції мали свої плюси та мінуси, зауважила фон дер Ляєн.
Енергетичний мікс і конкретні ситуації всіх країн-членів дуже різні, продовжила вона, але вважає, що блок має діяти разом, аби показати свою вагу на ринку.
"Тому я наполягала на потужній європейській позиції. Якщо подивимося на ринок газу, то 75% світового ринку – це європейські країни. Ми маємо найбільшу купівельну спроможність, і тому ми будемо використовувати нашу спільну ринкову владу замість того, аби випередити одне одного та підвищувати ціни ще далі", – заявила президентка ЄК.
Як пише Інтерфакс-Україна з посиланням на висновки засідання ЄК, країни ЄС розроблять платформу для спільних закупівель газу, яка буде відкрита і для країн Східного партнерства, зокрема – України.
Крім того, зазначила фон дер Ляєн, ЄС пропонує встановити мінімальний запас у газових сховищах (ПСГ) на рівні 80% на цей рік, а на наступний збільшити норму до 90%, аби вберегтися від перебоїв у постачанні.
Чому це важливо
ЄС цього року зіткнувся з гострим дефіцитом газу, який спричинив рекордне зростання цін на блакитне паливо. Блок закінчив минулий опалювальний сезон із низькими запасами газу після холодної зими, що позбавило його подушки безпеки на випадок порушень у постачанні.
Напередодні початку опалювального сезону у 2021 році російський Газпром, що володіє 10% потужностей ПСГ Європи, почав відбирати з них газ. Це посилило нестачу на ринку і змушувало ціни стрімко зростати. При цьому транзит газу через Україну впав до рекордних рівнів, а збільшувати його компанія відмовлялася.
Одночасно з цим Росія та її газовий монополіст займалися будівництвом газогону Північний потік-2, який би постачав газ з РФ до Німеччини в обхід Україні. РФ не раз використовувала свої поставки газу як важіль для шантажу ЄС щодо сертифікації ПП-2, яка б дозволила запустити "трубу".
На тлі російського шантажу та низьких запасів створення механізму спільних закупівель обговорювали в ЄС ще з минулого року, але тоді ідею підтримали не всі країни ЄС. Передбачалося, що газотранспортні системи країн зможуть об’єднуватися та разом здійснювати закупівлі стратегічних запасів газу.
Зрештою, після визнання Росією "незалежності" територій, контрольованих терористами "Л/ДНР", Німеччина повністю зупинила процес сертифікації.