Українська ГТС набагато надійніша, ніж російські аналоги – експерт
За останні п'ять років спостережень аварійність магістральних газопроводів України в сім разів нижче, ніж аналогічних систем в Росії.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.
За його словами, при цьому газопроводи "Північного потоку-1" і відрізок магістрального газопроводу Ямал—Західна Європа, що йде через Білорусь, завантажуються "Газпромом" рівномірно і постійно.
"На частку нашої ГТС випадає балансування запитів європейських споживачів, а це означає, що обсяг поставок може за добу зрости вдвічі або так само різко скоротитися. Для будь-якої європейської газотранспортної системи і її оператора це кожен раз виклик", - каже експерт.
"Українська ГТС з цим справляється. За останні роки не було жодного випадку, щоб українська сторона (фізичний оператор ГТС — ПАТ "Укртрансгаз") не виконала своїх зобов'язань", - зазначає Харченко.
"Навіть у ситуаціях, коли "Газпром" докладав усіх зусиль, щоб проблеми в українській ГТС виникли: зменшував тиск на вході в газотранспортну систему України нижче договірного і, відповідно, нижче нормативного, різко змінював заявлений обсяг поставок, не надавав своєчасно інформацію про плани транспортування газу тощо", - заявив він.
"Тим не менш і наша ГТС, і газотранспортники в цілому, і диспетчери справлялися, а залізо не підводило", - підсумував експерт.
Як повідомлялося, діючий транзитний контракт України з "Газпромом" був укладений в 2009 році терміном на 10 років. Після його завершення (до 2020 року) російський монополіст має намір максимально (до 10-15 мільярдів кубометрів в рік) скоротити транзит свого газу через територію України.
Для збереження транзиту після 2019 року "Нафтогаз України" та уряд запропонували провести виділення ГТС на нову самостійну юрособу і залучити до її управління європейського партнера.
Наприкінці лютого 2018 року президент Петро Порошенко повідомив, що вже більше десяти всесвітньо відомих компаній заявили про своє бажання взяти участь у конкурсі з вибору партнера для управління ГТС України.
За оцінками "Нафтогазу", доходи від транзиту в 2017 році становили 3 мільярда доларів, тому оптимальним варіантом залишається збереження максимально можливого рівня транзиту російського газу.
Читайте також: Танці навколо труби: Все, що треба знати про "Північний потік-2" і ризики для України