Українська правда

Нова "холодна" війна Росії не по кишені - ЗМІ

21 листопада 2014, 12:09

Російська економіка не в змозі підтримувати амбіції Путіна, який намагається демонструвати свій вплив в Європі.

Про це пише ZN.UA з посиланням на The Time.

Однією з аксіом геополітики є те, що країна може демонструвати силу наскільки, наскільки дозволяє це їй її економіка. Чи не тому CША, які мають найрозвиненішу в світі економіку, протягом останніх 60 років є найвпливовішою державою. Зараз Китай завойовує становище супердержави завдяки своєму економічному підйому.

"І Путіну слід це врахувати. І хоча російський президент намагається довести свій політичний вплив в Європі, він діє на тлі економіки, стан якої як ніколи плачевний. Перед Путіним постає питання про те, чи в змозі нестабільна економіка його країни підтримувати його амбіції. Однозначно зрозумілої відповіді на це питання немає", - пише оглядач Майкл Шуман.

Автор відзначає, що російська економіка була хиткою і до авантюрного набігу Путіна на Україну.

Росія була серед перспективних країн, що розвиваються, настільки перспективних, що Goldman Sachs включив її до складу БРІКС (групу країн, що розвиваються) поряд з Бразилією, Індією і Китаєм.

"Підкосили" Росію ненадійний інвестиційний клімат, хронічна корупція і надмірна залежність від експорту природних ресурсів. Так, економічне зростання в вульгарному році скоротився до 1,3% порівняно з показниками 7% - 8% десятирічної давності.

З часу вторгнення Путіна в Україну економічна ситуація в Росії різко погіршилася. ВВП в третьому кварталі зріс лише на 0,7% в порівнянні з торішнім рівнем, а згідно з оцінками МВФ, загальний зріст ВВП за 2014 становитиме лише 0,2%.

Санкції заблокували діяльність деяких найбільших російських банків і компаній, і тепер вони не можуть отримувати фінансування з Заходу. В результаті вартість російського рубля по відношенню до долара впала в поточному році на 30%, побивши при цьому всі світові рекорди.

ЄБРР прогнозує, що в результаті санкцій російську економіку в 2015 році очікує помірний економічний спад. Відповідні заходи Путіна погіршили ситуацію.

Рішення заборонити ввезення з країн Заходу деяких продуктів харчування привело до зростання цін на свіжі продукти та інші товари першої необхідності. З ослабленням рубля це сприяло інфляції.

Падіння цін на нафту несприятливо впливає як на економічне зростання в цілому, так і на фінансове становище уряду, який формує бюджет.

"Путін поки що і "не здригнувся". Замість цього він намагається обійти західні санкції і знайти нові можливості експорту та інвестицій в Азії. В кулуарах саміту Азійсько-тихоокеанського економічного співробітництва, що проходив в листопаді в Пекіні, Росія погодилася на угоду - на поставки природного газу в Китай в ще більших обсягах, ніж передбачав контракт на загальну суму 400 мільярдів доларів, укладений на початку цього року", - йдеться в статті.

"Путін не зможе ігнорувати необхідність інвестицій в його економіку, необхідність в технологіях для модернізації виробництва і нових робочих місць. Він може в кінцевому підсумку виявитися перед критичним вибором - або продовжувати свою зовнішню політику, або пом'якшити своє ставлення до Заходу в силу економічної необхідності", - сказано в публікації.

Як резюмує автор, Радянський Союз розпався тому, що його економіка не змогла витримати його міжнародної політики.

"Путін повинен стежити, щоб історія не повторилася", - йдеться в статті.

РФ