Уряд віддасть прибуток від транзиту "Газпрому"
Рішення Росії про можливість погашення боргів України за газ за рахунок транзитних платежів вигідне для Євросоюзу.
Таку думку висловив член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
За його словами, в контексті переговорів "Україна-ЄС-Росія" по газу ЄС фактично відмовився виділяти додаткові кошти для оплати поточного споживання газу Україною протягом опалювального сезону 2014-2015.
"Таке рішення є свідченням відсутності у ЄС додаткових коштів в розмірі як мінімум 2 млрд доларів, а як максимум 4 млрд доларів", - відзначає він.
"Як наслідок ми бачимо фактичне приготування Росії до чергового кредитування України. На цей раз може бути задіяний перевірений часом метод оплати газу за рахунок транзитних платежів", - вважає Корольчук.
Він додає, що тут потрібно враховувати підсумки 2014 року, коли Україна зменшила транзит газу в ЄС на 12-16% - з 83,7 млрд куб м до рівня 70-74 млрд куб м.
Гірша ситуація, за його словами, може бути в 2015 році, коли транзит російського газу в ЄС може впасти до позначки 65 млрд куб м, а в оптимістичному варіанті становитиме 70 млрд куб м.
"Якщо Україна буде змушена розрахуватися за борги в рахунок майбутнього транзиту, то "Нафтогазу" доведеться піти у кабалу до "Газпрому". І в кращому випадку за транзит в 2014-2015 роках Україна отримає до 5 млрд доларів, які одразу ж поверне "Газпрому", - відзначає експерт.
"Саме ці 5 млрд доларів можуть піти на виплату боргів і на закупівлю газу для опалювального сезону 2014-2015 років. Зіграє роль зменшення обсягу транзиту і зниження ставки транзиту", - вважає він.
Корольчук додає, що при цьому потрібно розуміти, що уряд фактично позбавить бюджет України 5 млрд доларів (65-70 млрд гривень в залежності від курсу долара).
"Якщо висловлюватися популістським мовою прем'єра, то це практично весь обсяг Пенсійного фонду України і засоби всіх пенсіонерів України за 2014 рік", - підкреслює він.