Bloomberg: "сланцева революція" зробить "Газпром" аутсайдером на ринку
Російська державна монополія "Газпром" не поспішає реагувати на "сланцеву революцію" і ризикує стати аутсайдером на газовому ринку.
Про це передає "Газета.Ru" з посиланням на агентство Bloomberg.
"США більше не цікавляться Штокманівським родовищем. Держави, залежні від російського газу, такі як Україна і Польща, вивчають свої сланцеві родовища. Цим же займається Китай", - пише агентство.
За даними Bloomberg, з початку 2012 року постачання "Газпрому" впали на 14%, а акції компанії - на 9,5%.
"Газпром" займає позицію, яку можна позначити як "ховати голову в пісок", - каже Енді Флауер, колишній консультант британської BP.
"Газпром" у свою чергу стверджує, що розробка сланцевих родовищ не така вже дешева, як прийнято вважати, і сланцевий газ ніколи не замінить звичайний.
Крім того, його видобуток загрожує забрудненням джерел питної води.
Таку точку зору в 2010 році висловлював глава "Газпром експорту" Олександр Медведєв.
"Сланцевий газ - це подарунок для всієї газової галузі, тому що він відкладає вирішення питання про потенційне виснаження резервів. Але загальноприйняту думку про те, що сланцевий газ дешевий, не є вірним", - заявив Bloomberg голова управління структурування контрактів та ціноутворення "Газпром експорту" Сергій Комлєв.
Сланцевий газ дозволив США в 2009 році вперше обігнати Росію за розмірами видобутку природного газу, зазначає агентство.
У доповіді Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) від 29 травня також говориться, що видобуток сланцевого газу в Китаї, США та деяких європейських країнах "створить реальні проблеми для нинішніх експортерів газу".
За прогнозом МЕА, частка російських і близькосхідних виробників газу на міжнародному ринку впаде до 35% до 2035 року з нинішніх 45%.
Першим російським чиновником, який закликав замислитися про видобуток сланцевого газу, став Юрій Трутнєв, який займав в 2010 році посаду міністра природних ресурсів.
Тоді він заявив, що зростання видобутку сланцевого газу є реальною проблемою для "Газпрому" і Росії.