Світовий банк радить всім урізати бюджетні витрати
Тенденція погіршення прогнозів для світової економіки продовжується.
Світовий банк знизив свої очікування зростання світового ВВП на 1,1 п.п., до 2,5%, зазначивши, що таке погіршення може бути не остаточним, пише "Коммерсант-Украина".
Найбільшу загрозу така ситуація несе країнам, що розвиваються, включаючи Україну, якій рекомендується зайнятися урізанням бюджетних витрат.
Світовий банк (СБ) істотно погіршив свій прогноз розвитку світової економіки.
В оприлюдненій доповіді "Глобальні економічні перспективи" наголошується, що зростання світової економіки в поточному році складе лише 2,5%, хоча до цих пір прогноз був істотно вище - 3,6%.
Необхідність термінової корекції прогнозів визнають і в МВФ, який має намір наступного тижня озвучити результати своєї позачергової оцінки макропрогнозів.
Найгірше очікування Світового банку щодо розвинених країн - прогноз зростання їх економіки понижений з 2,7% до 1,4%.
У цей час у єврозоні і зовсім очікується спад (-0,3%).
Ситуацію будуть утримувати лише відносно високі темпи економічного зростання в США (2,2%) і Японії (1,9%).
Зростання ВВП в країнах, що розвиваються також сповільниться - з 6,2% до 5,4%.
Такий сприятливий показник як і раніше пояснюється очікуванням високих темпів у країнах Азії (7,8% у Східній Азії).
У 2013 році світова економіка лише ненабагато прискориться - до 3,1%.
Втім, за оцінками банку, незважаючи на збереження високих темпів економічного зростання, становище в країнах, що розвиваються зараз навіть гірше, ніж у розпал першої хвилі кризи в 2008 році.
"Спад в Європі та слабке зростання в країнах можуть посилити один одного, привівши до гірших результатів", - йдеться в доповіді.
Значною мірою таке застереження стосується і Україна.
Слід зазначити, що Світовий банк лише нещодавно переглядав прогнози для України, знизивши очікування зростання ВВП з 5% до 2,5%.
Поки це найнижчий прогноз розвитку української економіки. При цьому в Європейському банку реконструкції та розвитку заявляли, що рецесія в єврозоні може істотно сповільнити зростання української економіки - аж до нуля.
Отже, з новим оголошенням СБ навіть низький поточний прогноз зростання ВВП України незабаром може бути погіршений.
У зв'язку з цим головний економіст СБ Джастін Йіфу Лин рекомендує країнам, "поки ще є час", "оцінити свої вразливі місця і підготуватися до нових шоків".
Зокрема, країнам рекомендується профінансувати дефіцити своїх бюджетів, визначити пріоритети витрат у соціальній сфері та провести стрес-тести національних банків.