Путін оголосив війну "офшорній тіні"
Прем'єр Володимир Путін, який готується повернутися в крісло президента Росії навесні 2012 року, заборонив державним інфраструктурним компаніям мати справу з офшорами.
Також Путін назвав пріоритетним завданням виведення всіх стратегічних галузей економіки з "офшорної тіні", передає Reuters.
"З офшорною спадщиною епохи дикої приватизації пора закінчувати", - сказав Путін.
"Якщо ми хочемо зробити нормальний інвестклімат в країні, то терпіти можливість реалізації офшорних схем в інфраструктурних галузях, безумовно, не можна".
Левова частка приватних російських компаній у ключових галузях - металургійній, гірничодобувній, телекомунікаційній, в електроенергетиці, девелопменті та рітейлі - належить зареєстрованим за кордоном юридичним особам.
Держава веде кампанію за переведення власності на російські активи з офшорів в Росію з моменту приходу Путіна до влади, оскільки підозрює відхід від податків.
Інвестори у відповідь нарікають на недосконалість судової системи та проблеми із захистом прав власності в Росії.
У результаті більше половини іноземних інвестицій у Росії припадає на компанії, зареєстровані на Кіпрі і в Нідерландах, - їх накопичені прямі інвестиції в Росію, за даними Росстату, перевищують 70 мільярдів доларів, або 55 відсотків усіх вкладень з-за кордону.
Інфраструктура в Росії в основному належить державі - трубопроводи та дороги перебувають у власності контрольованих урядом компаній. Виняток становить електроенергетика, реформована під час перебування Путіна президентом.
"Повинна бути абсолютна чіткість і ясність зі структурою власності, з реальними акціонерами і бенефіціарами. Це ключовий показник цивілізованості ділового клімату та зрілості економіки, відповідальності національного бізнес-співтовариства", - сказав Путін, додавши, що мова повинна йти не тільки про електроенергетику.
"Я прошу протягом двох місяців Міненерго, Мінекономрозвитку, галузеві відомства, а також державні інфраструктурні компанії, такі як "Газпром", "Транснєфть", РАО РЖД, "Совкомфлот", "Внєшекономбанк", ВТБ, "Росатом" доповісти про вжиті заходи. Та й "Сбєрбанку" не завадило б це зробити" , - сказав Путін.
Його прес-секретар Дмитро Пєсков додав, що доручення прем'єра покликане зруйнувати схеми виведення грошей з держкомпаній через офшори.
"В цілому це надзвичайно коррупціногенно. Хоча прямих ознак порушень у цьому немає, але очевидно ці схеми використовуються для виведення грошей, для того, щоб афілійовані з держкомпаніями структури отримували ті чи інші підряди або гроші на це", - сказав Пєсков.
"Великий бізнес може бути на цьому побудований, якщо це приватний бізнес, але коли мова йде про компанії з держкапіталом, на думку Путіна, це є дуже негативним явищем. Тому він доручив перевірити "Газпром", "Транснєфть", РЖД і т.д. - і не тільки самі ці компанії, але і афілійовані з ними фірми, які часто отримують від цих компаній великі підряди, будучи заснованими в офшорах, і потім отримують оплату, і потім миють через ці офшори гроші, і більша частина цих грошей просто зникає за кордоном ", - сказав Пєсков.