Білорусь продасть "Газпрому" свою ГТС
Офіційний Мінськ вирішив продати "Газпрому" другий 50% пакет акцій "Белтрансгазу" за 2,5 млрд. доларів.
Про це повідомляє агентство "БелТА" із посиланням на прес-службу Державного комітету з майна Білорусі.
В обговоренні проекту договору про купівлю 50% акцій ВАТ "Белтрансгаз" російським ВАТ "Газпром", яке нині триває у Москві, бере участь перший заступник голови Держкоммайна Білорусі Сергій П'ятков.
Білоруську делегацію очолює перший заступник прем'єр-міністра Білорусі Володимир Семашко. У четвер він провів переговори з головою "Газпрому" Олексієм Міллером "за документами, які готуються до підписання".
Як відомо, ВАТ "Газпром" з 2010 року є власником 50% акцій ВАТ "Белтрансгаз".
Керівники уряду Білорусі і ВАТ "Газпром" неодноразово заявляли про готовність до укладання угоди щодо купівлі-продажу акцій "Белтрансгазу", проте Мінськ пов'язав контракт з договором на поставку газу до Білорусі в 2012-2014 роках. "Газпром" подібні умови не влаштували.
У 2007-2010 роках "Газпром" поетапно викупив 50% акцій "Белтрансгазу" за 2,5 млрд. доларів, перераховуючи щороку 625 млн. доларів за 12,5% акцій.
Угода була укладена, виходячи з оцінки ринкової вартості ВАТ "Белтрансгаз" у 5 млрд. доларів, яку провів в 2006 році банк ABN Amro.
Уряд Білорусі, який переживає важку кризу, розраховував стабілізувати ситуацію на валютному ринку за допомогою обіцяного Росією кредиту з фонду ЄврАзЕС на 3 млрд. доларів, з яких 1,2 мільярда Москва обіцяла у 2011 році.
Умовою кредитування Росія висунула приватизацію білоруської власності, як мінімум, на 7,5 млрд. доларів протягом трьох років.
"Белтрансгаз" є монополістом на білоруському газовому ринку.
Газотранспортна система Білорусі, яку експлуатує ВАТ "Белтрансгаз", включає близько 7,5 тис. км газопроводів, 5 лінійних компресорних станцій, 3 підземні сховища газу, 233 газорозподільні станції, 26 автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій, 6 газовимірювальних станцій.
"Белтрансгаз" забезпечує газопостачання споживачів республіки і транзитні постачання російського природного газу до Калінінградської області Росії, Литви, України, Польщі.
Також компанія виконує операторські функції на білоруській ділянці магістрального газопроводу "Ямал-Європа", який належить ВАТ "Газпром", протяжністю 575 км лінійної частини.